نورستانی: تاخیر در روند بازشماری آرا، افغانستان را به بحران می‌برد

  • انتشار: ۱۸ عقرب ۱۳۹۸
  • سرویس: اخبار مهم
  • شناسه مطلب: 70792

«حوا علم نورستانی» رییس کمیسیون انتخابات از تاخیر در آغاز بازشماری آرای انتخابات ریاست جمهوری ابراز نگرانی کرد و گفت تاخیر در آغاز این روند، کشور را به سمت بحران سوق می‌دهد.

نشست روز گذشته (جمعه 17 عقرب) اعضای رهبری این کمیسیون با با نمایندگان نامزدان انتخابات ریاست جمهوری بخاطر یک سلسله مخالفت‌ها، بی‌نتیجه به پایان رسید.

قرار بود کمیسیون هیئت‌های خود را با صندوق‌های رای برای بازشماری رای‌ها به بعضی ولایات بفرستد. اما بعضی از تکت‌های انتخاباتی با این عمل مخالفت نشان داده و خواهان فسخ تمام رای‌های غیربایومتریک شده‌اند. در نتیجه هیئت‌های کمیسیون به ولایات نرفته و امروز یک بار دیگر بین کمیسیون مستقل انتخابات و نمایند‌گان تکت‌های انتخاباتی بحث صورت می‌گیرد.

کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید، نشست اعضای این کمیسیون با نمایندگان تکت‌های انتخاباتی بی‌نتیجه به پایان رسید و طرفین تصمیم گرفتند که امروز شنبه یک بار دیگر صحبت کنند.

حوا علم نورستانی رییس کمیسیون مستقل انتخابات در صحبت با رادیو آزادی گفته است: کمیسیون رای‌های غیر بایومتریک را باطل می‌شمارد، ولی اول باید دوباره دیده شوند.

او افزود: “2423 محل رای که آنها بر آن اعتراض دارند باید یک بار دیگر شمرده شود، اگر بایومتریک باشد ما کود ریدر داریم که به اساس آن شناخته می‌شوند در غیر آن باطل اعلام می‌شوند. ما باید به هر صورت به صندوق مراجعه کنیم. آنها می‌گویند به صندوق مراجعه نکنید و از همینجا این رای‌ها را باطل اعلام کنید.

نورستانی تصریح کرد که تکت‌های انتخاباتی ثبات و همگرایی و صلح و عدالت اسلامی با آنها ملاقات کرده و متحدانه با کمیسیون مخالفت کرده‌اند.

رییس کمیسیون مستقل انتخابات تاکید می‌کند که عدم بازشماری آرا قبلاً هم سبب تاخیر کار انتخابات شده بود و این عمل افغانستان را به سمت بحران سوق می‌دهد.

او گفته است که اجلاس امروز شنبه باید نتیجه بدهد، در غیر آن کمیسیون ارزیابی آراء را شروع می‌کند و تکت‌های انتخاباتی شاکی می‌توانند به کمیسیون شکایات انتخاباتی مراجعه کنند.