نمایندگان مجلس: تلاش های اخیر نیروهای امنیتی برای بازداشت «علی‌پور» توطئه‌‌ای از سوی حکومت است

  • انتشار: ۱۶ میزان ۱۳۹۷
  • سرویس: تیتر 2
  • شناسه مطلب: 48466

به گزارش خبرگزاری اطلس، برخی نمایندگان مجلس تلاش اخیر نیروهای امنیتی برای بازداشت علی‌پور فرمانده خیزش‌های مردمی در مناطق مرکزی را توطئه‌‌ای از سوی حکومت خواندند.

 نمایندگان مجلس با اشاره به حادثه ولسوالی لعل و سرجنگل ولایت غور می‌گویند که نیت رئیس جمهور غنی پاک نیست و اقوام را تحقیر می‌کنند.

عبدالودود پیمان یک عضو مجلس گفت: “نیت خیر در دیانت آقای غنی نمی‌بینم؛ او کسانی را که با حکومت همکاری می‌کنند توهین و تحقیر می‌کند ولی فردی را از گوانتانامو رها کرده و در قندوز اسلحه و امکانات نظامی می‌دهد ولی همکاران دولت را به سارنوالی معرفی می‌کند؛ در حالیکه هزاره‌ها و ازبیک‌ها به رئیس جمهور غنی رای داده بودند.”

آقای پیمان در پیوند به حادثه لعل و سرجنگل افزود، چه نیاز بود که حکومت عملیاتی را به راه اندازد که هیچ سودی نداشته باشد و حد اقل “10 زن و کودک در آن کشته شود.”

عارف رحمانی عضو دیگر مجلس نیز گفت که مشخص نیست اشرف غنی چه چیزی از جان مردم می‌خواهد؛ در هزاره جات در 17 سال علیه دولت یک فیر صورت نگرفته نمی‌دانم آقای غنی چه مرض دارد که عملیاتی را علیه یک فرمانده مردمی راه اندازی می‌کند.

آقای رحمانی گفت: “عملیات علیه علی پور یک اقدام تروریستی از طرف ارگ و دستگاه‌های امنیتی مربوط به ارگ راه اندازی شده است.”

به گفته او، آقای علی پور پس از آن که دانشجویان در مسیرهای هزاره جات سربریده شدند، جاده میدان وردک- بامیان به جاده مرگ مسمی شد و کسی صدای مردم را نشنید، به حمایت مردم برخواست و منحیث یک جریان نظامی مدنی کار کرد و تاهنوز به یک مورد قتل متهم نیست.

هاشم مهدوی هم گفت: “دولت در حالی برای بازداشت علی پور اقدام می‌کند که در 30 کیلومتری پایتخت یک ولسوالی به به نام سید آباد سقوط کرده و طالبان ده‌ها سرباز را کشته است؛ دولت به جای اینکه جلو این فاجعه را بگیرد اقدامی می‌کند که جز به ضرر دولت به نفع دولت و کشور نیست.”

علی اکبر قاسمی نیز گفت: “فاریاب در حال سقوط است، سید آباد وردک سقوط کرد و در غزنی هم ترس وحشت حاکم است ولی دولت به جای آنکه به این نگرانی‌های امنیتی مردم توجه کند به بازداشت کسی اقدام می‌کند که همواره محافظ دولت و نیروهای امنیتی بوده است.”

 قوماندان علی‌پور فرمانده نیروهای خیزش مردمی در ولایت میدان وردک است. به گفته  خبرگزاری جمهور؛ او بنا به دعوت یکی از دوستانش در ولسوالی لعل و سرجنگل ولایت غور رفته بود که در یک اقدام ناکام از سوی نیروهای امنیتی محاصره شد.

براساس گزارش‌ها، نیروهای امنیتی در روستای اسد‌آباد ولسوالی لعل و سرجنگل با قوماندان علی‌پور درگیر شده و قوماندان علی‌پور توانسته که به همکاری مردم به منطقه امن خودش را برساند.

اقدام حکومت برای دستگیری قوماندان علی‌پور با واکنش‌های گسترده‌ای روبرو شده و صدها نفر در ولایت بامیان و میدان وردک به حمایت از این فرمانده دست به تظاهرات زده اند.