نماینده ویژه پوتین: دوره طالبان تمام شده، از داعش نگرانیم

  • انتشار: ۱۱ حوت ۱۳۹۴
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 12472

ضمیر کابلوف نماینده ی ویژه ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه در دیدار با رییس جمهور غنی تاکید کرده است که کشورش به شدت از حضور داعش در منطقه نگران می باشد.

به گزارش خبرگزاری اطلس، دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری با نشرخبرنامه ای گفته است که محمد اشرف غنی رییس جمهور کشور عصر روز دوشنبه (۱۰ حوت) با ضمیر کابلوف نماینده ویژه روسیه برای افغانستان و پاکستان در ارگ دیدار کرده است.

در این دیدار آقای کابلوف پیرامون همکاری‌های چارچوب توافقات نظامی و امنیتی و همچنان انکشاف اقتصادی به آقای غنی معلومات داده است.

وی گفته است که پیام دولت روسیه این است که آدرس برای گفتگوهای صلح فقط دولت افغانستان می باشد و طالبان راه دیگری بدون این آدرس ندارند.

نماینده ویژه روسیه برای افغانستان و پاکستان بیان داشته که ارزیابی‌ها نشان می‌دهد که طالبان مشکلات درونی فراوانی دارند و به گروه‌های مختلف تقسیم شده اند، آنان با وجود نمایش قوت از توانمندی لازم برخوردار نمی باشند.

وی افزود: روسیه از حضور داعش در منطقه نگران است و رهبران روسیه به شمول رییس جمهور پوتین، اقدامات حکومت افغانستان جهت مبارزه با داعش را مخصوصاً در شرق این کشور قابل قدر می‌دانند.

آقای کابلوف اظهار داشت: بخاطر همکاری بیشتر در عرصۀ انکشاف اقتصادی هیاتی روسی بزودی با مسوولین وزارت مالیه افغانستان خواهد دید تا زمینه‌های بهتر همکاری‌های اقتصادی جستجو گردد.

وی گفته است که شرکت‌های خانه‌سازی روسیه بر اساس هماهنگی‌های قبلی با حکومت، با وزارت شهر سازی و سکتور خصوصی بگونۀ مشترک راه‌های بهتری را در زمینۀ خانه سازی و سرمایه گذاری مشترک جستجوی خواهند کرد.

در همین حال؛ آقای غنی نیز از همکاری‌های روسیه در بخش‌های مختلف برای افغانستان قدردانی نموده بیان داشته که همکاری‌های اقتصادی میان دو کشور باعث تقویت و گسترش بیشتر روابط خواهد شد.

آقای غنی همچنین از کمک‌های نظامی روسیه که اخیراً به مقامات افغان تسلیم گردیده، تشکری نمود و به وزارت دفاع ملی هدایت داد تا در بخش نهایی شدن چارچوب توافقنامۀ همکاری‌های امنیتی با جانب مقابل هر چه زوتر اقدام نماید.