«نقص فنی» عامل سقوط هواپیمای سیا در افغانستان اعلام شد

  • انتشار: ۵ دلو ۱۳۹۹
  • سرویس: گوناگون
  • شناسه مطلب: 105205

نیروی هوایی آمریکا اعلام کرد که نتایج تحقیقات آن‌ها نشان می‌دهد که نقص فنی در موتور هواپیما و خطای انسانی سبب سقوط «بومباردیر E-۱۱A» ولسوالی «ده‌یک» ولایت غزنی شده بود.

براساس گزارش نیروی هوایی آمریکا، موتور سمت چپ این هواپیما ۱ ساعت و ۴۵ دقیقه پس از پرواز دچار نقص فنی شد، اما خلبانان به اشتباه موتور سالم را خاموش کرده و این سبب سقوط هواپیما شد.

به گزارش «ان‌پی‌آر»، در زمان سانحه هواپیما ۳۸ مایل دریایی با پایگاه هوایی بگرام و تنها ۱۷ مایل با فرودگاه بین‌المللی کابل فاصله داشت، اما سرنشینان هواپیما تصمیم گرفتند تا به پایگاه قندهار بازگردند که ۲۳۰ مایل دریایی فاصله داشت.

گزارش می‌افزاید که خلبانان قادر به راه‌اندازی مجدد هیچ یک از موتور‌ها نشدند و سعی داشتند تا بدون نیروی موتور به قندهار پرواز کنند، اما هنگامی که درک کردند ارتفاع و سرعت کافی برای بازگشت را ندارند مسیر را به سمت پایگاه نیرو‌های آمریکایی در پکتیکا تغییر دادند، با این حال هواپیما ۲۱ مایل دریایی پیش از پایگاه سقوط کرد و منهدم گردید و هر دو خلبان کشته شدند.

نیروی هوایی آمریکا در حالی دلیل سقوط این هواپیما را نقص فنی و خطای انسانی دانسته که طالبان مدعی شده بود که این هواپیما توسط این گروه ساقط شده است.

منبع: تسنیم