نفوذ مصلحت گرایی در چارچوب دولت علت تشدید جنگ است

  • انتشار: ۲۸ اسد ۱۳۹۴
  • سرویس: تیتر 1
  • شناسه مطلب: 8362

غلام حسین ناصر نماینده مردم «میدان وردک» در پارلمان در گفتگو با خبرنگار اطلس گفت: طالبان بر مبنای یک انگیزه سیاسی جبهه جنگ را از جنوب به شمال انتقال دادند.

وی گفت: هدف اصلی انتقال جنگ به شمال افغانستان این است که کشورهای آسیای مرکزی را تحت فشار قرار بدهند و طبیعتا روسیه و اکراین نیز تحت فشار قرار خواهند گرفت. اما نکته دوم این است که مدت ها مناطق شمالی افغانستنان در صلح و امنیت بود و نقطه قوت دولت محسوب می شد؛ انتقال جنگ به این علت بود که انها بتوانند در صورت مذاکره بیشترین امتیازات را بگیرند.

غلام حسین ناصری افزود: متاسفانه برخورد ضعیفی از سوی دولت با طالبان صورت می گیرد؛ مصلحت گرایی ها در چاچوب دولت نفوذ کرده و همین سبب شده تا جنگ گسترش پیدا کند و تشدید شود.

این نماینده پارلمان در خصوص رویدادهای تروریستی اخیر کابل اظهار داشت: بعد از تایید مرگ ملاعمر، دستپاچگی در حلقات مدیریت کننده جنگ ایجاد شد و سازمان اطلاعات پاکستان که اداره کننده اصلی طالبان است خواست ضرب شصتی نشان بدهد که با افشا شدن مرگ ملاعمر جبهه جنگ طالبان تضعیف نشده است.

وی به روند صلح نیز اشاره کرد و گفت: در تمام دنیا اولین شرط برقراری صلح موضوع «آتش بس» است ولی در افغانستان متاسفانه جنگ ادامه می کند و روند صلح فقط درجا زدن است.

نماینده مردم میدان وردک اظهار داشت: تمام شدن جنگ در صورتی عملی می شود که نظام افغانستان در دو مرحله قوی کار بکند؛ از بعد امنیتی و نظامی باید حمایت کامل صورت بگیرد و از طرفی باید یک دیپلماسی فعال با پاکستان و سازمان ملل و شورای امنیت در پیش گرفته شود.