نشست چین، باز هم به تعویق افتاد

  • انتشار: ۲۷ عقرب ۱۳۹۸
  • سرویس: اخبار مهم
  • شناسه مطلب: 71120

بر اساس اعلام منابع خبری، نشست چین، برای سومین بار به دلیل اختلاف بر سر شرکت کنندگان در این نشست به تعویق افتاده است.

شماری از چهره‌هایی که قرار بود در نشست چین شرکت کنند، اعلام کردند به علت نهایی نشدن فهرست نهایی افراد شرکت کننده، این نشست به تاخیر افتاده است.

در همین حال، دفتر شورای امنیت ملی، آمادگی حکومت افغانستان را برای شرکت در نشست چین اعلام کرده و گفته است: انتظار دارد این نشست به آغاز مذاکرات دولت با طالبان بیانجامد.

بیش از یک ماه از آمادگی برای برگزاری نشست میان‌افغان‌ها در چین می‌گذرد اما تاکنون تاریخ برگزاری این نشست مشخص نشده است.

«حاجی دین محمد» معاون شورای عالی صلح، می‌گوید: به دلیل فراهم نشدن لیست نهایی افراد شرکت کننده، نشست چین با تاخیر برگزار خواهد شد.

اسماعیل خان رهبر پیشین جهادی، در این مورد اظهار داشت: من فکر می‌کنم که نشست چیم مهم تر از تمام نشست های گذشته باشد. نشستی که در مسکو انجام شد نیز از نشست چین حمایت کردند و این موضوع زمینه را برای مذاکرات بعدی فراهم خواهد کرد.

«کبیر حقمل» سخنگوی دفتر شورای امنیت ملی نیز در این رابطه گفت: حکومت افغانستان آماده مشارکت در این کنفرانس بوده و این را یک فرصت خوب برای آغاز مذاکرات بین الافغانی می داند. تاکید حکومت همواره بر این بوده که در هر نوع مذاکرات صلح باید مالکیت و رهبری افغان‌ها در نظر گرفته شود.

به نوشته آریانانیوز، این در حالی است که ارگ افغانستان اعلام کرده است که فهرست شرکت کنندگان آماده شده و در انتظار مشخص شدن تاریخ دقیق از سوی دولت چین در این زمینه است.