نشست وزرای خارجه کشورهای سازمان همکاری اسلامی با حضور ربانی در بنگلادیش برگزار شد

  • انتشار: ۱۶ ثور ۱۳۹۷
  • سرویس: تیتر 2
  • شناسه مطلب: 41025

نشست وزیران خارجه کشورهاى سازمان همکارى هاى اسلامى با حضور صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجه افغانستان، درشهر داکا پایتخت بنگلادیش آغاز شد.

نشست وزیران امور خارجه کشورهای سازمان همکارى هاى اسلامى روز گذشته (شنبه) با حضور صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجه افغانستان و به ریاست شیخ حسینا نخست وزیر بنگلادیش و وزیران امور خارجه و هیات عالیرتبه ۵٧ کشور آغاز شد.

در این نشست، صلاح الدین ربانی وزیر امورخارجه گفت “امروز که به نمایندگی از یک و نیم میلیارد مسلمان جمع شده ایم، جهان اسلام در وضعیت بسیار آشفته ای به سر می برد و با چالش هایی وحشتناکی که صلح و امنیت عمومی را به مخاطره می اندازد، رو برو است.”

او افزود که یکی از چالش های اصلی جهان اسلام، تروریسم است که گروه های افراط گرا، با ادعای دروغین دفاع از اسلام و مسلمان ها، همه روزه مشغول کشتار مسلمان ها مشمول زنان و کودکان اند. او با اشاره به حادثه تروریستی اخیر در کابل و شهادت شماری از شهروندان افغانستان مشمول خبرنگاران گفت که این حمله تروریستی به رسانه های آزاد افغانستان بود و گروه های تروریستی مشمول طالبان، القاعده، و داعش، همه روزه مشغول جنایات جنگی در افغانستان اند.

صلاح الدین ربانی با تشریح جنایات گروه های تروریستی، خواهان تدوین میکانیزم و راهکارهای مشترک از سوی سازمان همکاری های اسلامی و کشورهای اسلامی با دیگر سازمان های بین المللی به هدف مقابله با این تهدید جهانی شد.

همچنان در روز آغاز این نشست، محمود علی وزیر خارجه بنگلادش در مراسم افتتاحیه این نشست تاکید کرد اصلاحاتی در قوانین داخلی این سازمان انجام شده است تا کشورهای غیرمسلمان که دارای جمعیت مسلمان قابل توجهی هستند بتوانند در سازمان همکاری اسلامی عضو شوند.

سازمان همکاری اسلامی (OIC)، دومین سازمان بین دولتی پس از سازمان ملل متحد است که ۵۷ کشور از چهار قاره درآن عضویت دارند.