نشریه آمریکایی: پیروزی در افغانستان ممکن نیست/ زمان آن رسیده تا نیروهایمان را به خانه بازگردانیم

  • انتشار: ۱۶ جدی ۱۳۹۸
  • سرویس: اخبار مهم
  • شناسه مطلب: 73314

یک نشریه آمریکایی نوشت که واشنگتن امیدوار است که گفتگوها بین طالبان و دولت افغانستان آغاز شود، چرا که پیروزی در این کشور ممکن نیست بنابراین نیروهای آمریکایی باید افغانستان را ترک کنند.

نشریه «هیل» نوشت که بسیاری در آمریکا امیدوارند که با موفقیت مذاکرات بین نمایندگان طالبان و هیئت مذاکره کننده آمریکا جنگ در افغانستان پایان خواهد یافت اما تعداد کمی می‌دانند که دو طرف برای پایان جنگ مذاکره نمی‌کنند بلکه واشنگتن امیدوار است که پس از گفتگوها، طالبان مذاکرات با دولت چند پارچه افغانستان را آغاز کند.

این نشریه ادامه داد: اکنون زمان آن رسیده تا نیروهایمان را به خانه بازگردانیم.

هیل در ادامه خاطرنشان کرد که اگر توافق حاصل شود منجر به پایان جنگ نمی‌شود بلکه تنها آغازگر گفتگوهای بین‌الافغانی خواهد بود. «خلیلزاد» خود پذیرفته که محور گفتگوها «تلاش برای کاهش خشونت و هموار کردن مذاکرات بین‌الافغانی» است، نه پایان جنگ.

طالبان اما در مقابل تصریح کرده که مذاکرات بین‌الافغانی تنها پس از امضای توافق با آمریکا برای خروج همه نظامیان این کشور در افغانستان صورت می‌گیرد.

این نشریه نزدیک به کنگره آمریکا می‌افزاید که واشنگتن باید این حقیقت را درک کند که آمریکا هرگز نمی‌تواند با استفاده از اهرم قدرت نظامی پایان جنگ را بر مردم افغانستان اعلام کند و تنها افغان‌ها هستند که می‌توانند به منازعات در این کشور پایان دهند.

به نوشته تسنیم؛ هیل در ادامه نیز نوشت که برای رفع مشکل غیرقابل حل حتی یک قطره بیشتر از خون آمریکایی‌ها ریخته شود؛ ما باید با شرکای افغان و ناتو از نزدیک همکاری کنیم و نیروهایمان از افغانستان را بطور منظم و حرفه‌ای خارج کرده و جنگ را نیز با شرایط خود پایان دهیم.