میلیتاری تایمز: بالگردهای بلک هاوک در ابتدای اکتوبر سال جاری به افغانستان می رسد

  • انتشار: ۳۱ سرطان ۱۳۹۶
  • سرویس: تیتر 1
  • شناسه مطلب: 26839

سخنگوی ماموریت «حمایت قاطع» ناتو در افغانستان اعلام کرد که بالگردهای «بلک هاوک» در اوایل اکتوبر سال جاری به افغانستان می‌رسند و ماموریت آموزش خلبانان افغان آغاز خواهد شد.

به گزارش میلیتاری تایمز، ویلیام سالوین سخنگوی ماموریت حمایت قاطع ناتو در افغانستان اعلام کرد که بالگردهای آموزشی بلک هاوک در اوایل ماه اکتوبر به افغانستان می‌رسند و پس از آن نیز ماموریت آموزشی خلبانان افغان آغاز خواهد شد.

پیش از این نیز یکی از مقامات وزارت دفاع آمریکا گفته بود که آمریکا در نظر دارد تا در مجموع 159 بالگرد بلک هاوک برای نیروی هوایی افغانستان تهیه کند.

این در حالی است که این طرح وابسته به تایید هرساله کمک‌های نظامی توسط کنگره آمریکا است.

آمریکا همچنین در نظر دارد تا در یک و نیم سال آینده برای نیروی هوایی افغانستان 53 بالگرد بلک هاوک فراهم کند.

گفته می‌شود که در این بازه زمانی، پنتاگون در نظر دارد تا 30 فروند بالگرد «کایوس واریر»، 6 فروند هواپیمای «سوپر توکانو» و 5 فروند هواپیمای بال ثابت «ای.سی.208» دیگر نیز در اختیار نیروی هوایی افغانستان قرار دهد.

عملیات آموزشی خلبانان افغان  نیز قرار است تا در پایگاه هوایی ولایت قندهار در جنوب افغانستان انجام شود.

هم اکنون 78 بالگرد ام.آی.17 روسی در اختیار نیروهای هوایی افغانستان قرار دارد. این بالگردها از نوع ترابری و بسیار فرسوده است و به گفته مقامات ارشد نظامی آمریکا بالگردهای بلک هاوک جایگزین آن‌ها خواهند شد.

به گفته مقامات پنتاگون پس از رسیدن بالگردهای بلک هاوک، حدود 12 هفته زمان می‌برد تا خلبانان افغان برای هدایت این بالگردها آموزش ببینند.