میلیاردها دالر در افغانستان به هدر رفته است

  • انتشار: ۲۱ جوزا ۱۳۹۵
  • سرویس: اقتصاد
  • شناسه مطلب: 13700

بازرس ویژه آمریکا در امور بازسازی افغانستان تاکید کرد که آمریکا میلیاردها دالر اعتبار بازسازی افغانستان را در دهه گذشته به هدر داده و شورش طالبان ، دستاوردها را نیز تهدید به نابودی می کند.

جان ساپکو در گفت وگو با رویترز افزود: واقعیت این است که پول زیادی در افغانستان با نظارت کم به هدر رفته و حتی در زمینه هایی که پولی بطور منطقی خرج شده اکنون وخامت اوضاع امنیتی آن را نیز به خطر انداخته است.

بنابر گزارشهای بازرس ویژه آمریکا ، نزدیک به 113 میلیارد دالر کنگره آمریکا از سال 2001 تاکنون به بازسازی افغانستان اختصاص داده که به دلیل فساد و سوء مدیریت تاثیر زیادی نداشته است.

وی افزود: حدود 60 درصد از 113 میلیارد دلار اختصاص یافته توسط کنگره برای افغانستان صرف آموزش و تجهیز نیروهای امنیتی این کشور شده اما توانایی این نیروها برای مبارزه موثر با طالبان محل تردید است.

این مقام آمریکایی خاطرنشان کرد که اگر وضعیت امنیتی افغانستان وخیم تر شود ، این امر می تواند توانایی دولت اشرف غنی برای ارائه خدمات به مردم را تهدید کند.

ساپکو که با حکم باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا به مدت نزدیک به چهار سال ریاست مقام بازرس ویژه امور بازسازی افغانستان را بر عهده داشته است ، همچنین گفت که کاهش برنامه ریزی شده نیروهای آمریکایی می تواند مشکلات بازسازی را تشدید کند و موجب هدرروی بیشتر منابع مالی در افغانستان شود.

به گزارش رویترز ، هر چند ساپکو نگفت که از نظر او چه تعداد سرباز آمریکایی باید در افغانستان باقی بماند ، اما این اظهارنظر او می تواند فشار را بر اوباما برای بازنگری در برنامه زمانی کاهش نیروهای آمریکایی در افغانستان بیشتر کند. اوباما قصد دارد شمار نیروهای آمریکایی را از رقم فعلی 9800 تن تا پایان دوران ریاست جمهوری اش در ماه ژانویه به 5500 نفر کاهش دهد.