مک ماستر: در صورت خروج آمریکا حکومت افغانستان سقوط خواهد کرد

  • انتشار: ۲۱ ثور ۱۳۹۸
  • سرویس: اخبار مهم
  • شناسه مطلب: 60848

«مک ماستر»، مشاور پیشین امنیت ملی دونالد ترمپ می‌گوید که اگر نیروهای آمریکایی از افغانستان بیرون شود، حکومت افغانستان سقوط خواهد کرد و این کار زمینه را برای ایجاد خلافت گروه‌های هراس‌افگن ایجاد خواهد کرد.

به گفتۀ او، در چنین اوضاعی، گروه‌های هراس‌افگن مردم افغانستان را ناگزیر به زندگی زیرنظام وحشیانۀ شان خواهند کرد و به دنبال حمله بر کشورهای هم‌پیمان امریکا در دور و نزدیک و حتا به دنبال حمله بر اروپا و امریکا خواهند شد.

او می‌افزاید: «امریکاییان باید جنگ را در افغانستان همچون یک بیمه نامه مهم در برابر آن‌چه‌که می‌تواند در کشور خود شان رخ بدهد، بپندارند. سقوط حکومت افغانستان که از پشتیبانی امریکا برخوردار است سبب ایجاد یک منطقۀ شناخته شده همچون خراسان برای گروه‌های جهادی خواهد شد.»

به نوشته طلوع نیوز؛ هرچند جنگ واشنگتن در افغانستان هنوزهم چهل وپنج میلیارد دالر درسال هزینه بر می‌دارد، اما مک ماستر پیشنهاد می‌کند تا واشنگتن برهم پیمانانش اتکا کند و از آنان بخواهد پول و سرباز بیشتر کمک کنند نه این‌که به‌گونۀ کامل از افغانستان بیرون شوند: «اگر شما دربارۀ اهمیت مأموریت در افغانستان فکر می‌کنید تا آن یک جامعه کاملأ تغییر یافته در برابر دشمنان طالب و هم‌پیمانان القاعدۀ آن محافظت شود، هزینه جنگ در این کشور قابل تحمل است.»

به گفتۀ مک ماستر، افغانستان به سویس مبدل نخواهد گشت اما یک افغانستان همانند دهه هفتاد بوده می‌تواند نه یک افغانستانی‌که در دورۀ طالبان بود.

این اظهارات درحالی صورت می‌گیرد که پس از آغاز گفتگوها میان ایالات متحدۀ امریکا  و طالبان، دونالد ترمپ، اعلام کرد که در حدود هفت هزار سرباز امریکایی را از افغانستان بیرون خواهد کرد.