موشک های پیشرفته یمن چگونه بدست آمد؟

  • انتشار: ۸ حمل ۱۳۹۷
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 38818
موشک یمنی

در روزهای گذشته نیروهای یمنی چندین موشک به سوی خاک عربستان پرتاب کرد، هر چند به گفته مقامات سعودی این موشک ها توسط سیستم دفاعی این کشور رهگیری شد، اما سوال اینجا است که نیروهای یمنی با امکانات اندک چگونه توانسته است در مقابل میلیاردها دالر تسلیحات سعودی ها و همپیمانانش مقاومت کند؟

عربستان این واقعیت را نادیده گرفته که یمن انباری از موشک‌های استراتژیک در اختیار دارد که ریاض تنها در کنفرانس‌های مطبوعاتی احمد العسیری سخنگوی سابق ائتلاف نظامی متجاوز عربستان موفق به تخریب آنها شده و واقعیت این است که با ادامه محاصره تحمیل شده به یمن، آنها از ابتدایی‌ترین ابزار لازم برای توسعه موشک‌های خود استفاده می‌کنند.  مهمترین نکته در این راستا در وجود اراده مبارزه در میان مردم یمن است که ریاض این نکته را نادیده گرفته و تلاش دارد اینگونه ادعا کنند که موشک‌های مذکور ایرانی هستند.

جنگنده‌های سعودی همه چیز را در یمن موشک‌باران کرده و این کشور فقیر را به خرابه تبدیل کرده‌اند.  موشکهای یمن در حالی به سمت متجاوزان سعودی و اماراتی شلیک می‌شود که احمد العسیری سخنگوی سابق ائتلاف نظامی چند هفته پس از آغاز جنگ عربستان به یمن مدعی شد که این کشور موفق به از بین بردن سامانه‌های موشکی یمن شده است.

موشک‌هایی که عربستان مدعی انهدام آنها شده بود، با برد حدود ۳۰۰ تا ۱۰۰۰ کیلومتری خود، همچنان سیستم دفاعی پاتریوت عربستان سعودی را شکست می‌دهند.

از زمان آغاز تجاوز عربستان به یمن  در سال جاری میلادی دست کم ۹۰ موشک بالستیک  به مراکز نظامی و فرودگاهها و تاسیسات نفتی عربستان شلیک شده است، یک افسر عالی‌رتبه در وزارت دفاع در صنعا که خواست نامش فاش نشود، به روزنامه الاخبار گفت که از زمان آغاز تجاوز عربستان به یمن  در سال جاری میلادی دست کم ۹۰ موشک بالستیک  به مراکز نظامی و فرودگاهها و تاسیسات نفتی عربستان شلیک شده است. این منبع ادامه داد که کارشناسان یمنی در بخش تولید تسلیحات نظامی در گذشته با مشکلات عدیده‌ای در مهار سیستم کنترل موشک‌های پیشرفته شامل «اسکاد» روسیه و «موسودان» کوریای شمالی مواجه بودند و این موضوع باعث کاهش دقت اصابت موشکها و انحراف تعدادی از این موشک‌ها از اهداف مورد نظر به میزان ۲۰۰ تا ۴۰۰ متر می‌شد. این مشکل تا زمان شلیک موشک بالستیک به فرودگاه ریاض در نوامبر گذشته ادامه پیدا کرد، اما در آن زمان سیستم هدف‌گیری موشک‌ها دقیق‌تر شده و اصابت به هدف با دقت بالا انجام گرفت.

منابع نظامی متعدد تاکید دارند که  جنبش انصارالله پس از تحت کنترل گرفتن شهر صنعا در دسامبر سال ۲۰۱۴، روی انبارها و مراکز موشکی این کشور در اطراف پایتخت دست گذاشتند. در آن زمان یمن موشک‌های زیر را در اختیار داشت:

موشک‌های زمین به زمین با برد حدود ۱۲۰ کیلومتر.

موشک‌های با برد حدود ۳۲۰  کیلومتر.

موشک‌هایی از نوع اسکاد بی که تعداد آنها بالغ بر ۵۰۰ دانه ارزیابی شده و یمن آنها را در  دهه ۸۰ قرن گذشته میلادی از اتحاد جماهیر شوروی خریداری کرده است.

علاوه بر این‌ها موشک‌های روسی «توشکا» با برد ۱۲۰  کیلومتر در اختیار نیروهای انصارالله قرار گرفت. انصار الله اولین موشک توشکا را در  سپتامبر سال ۲۰۱۵ شلیک کرد و پایگاه صافر در جنوب مأرب را هدف قرار داد که در نتیجه این حمله ۹۹ نفر از عناصر ائتلاف سعودی کشته شدند که بیشتر آنها افسر و نظامیان اماراتی بودند.

علاوه بر مواردی که اشاره شد، علی عبدالله صالح رئیس جمهور اسبق یمن در روز ۲۲ می سال ۲۰۱۰ گزارش نظامی برای عبدالله بن عبدالعزیز پادشاه سابق عربستان ارائه کرد.  دولت صنعا در آن زمان اعلام کرد که موشک‌های  با برد متوسط موسودان بی ام را  در اختیار دارد که برد آن از موشک‌های اسکاد و توشکا بیشتر است و دولت یمن در جریان قراردادی نظامی با کوریای شمالی در سال ۱۹۹۸ آنها را خریداری کرده است. نیروی دریایی اسپانیا محموله‌ای از این  موشک‌ها را در سال ۲۰۰۲ در دریای سرخ توقیف کرد، اما دولت یمن موفق شد در قبال امتیازاتی، آمریکا را قانع به آزادسازی این محموله موشکی خود نماید که شامل ۱۵ موشک بود که زیر محموله سیمان جاسازی شده بود.

به این ترتیب موشک‌هایی با برد ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ کیلومتر در اختیار ارتش یمن قرار گرفت. اما  سوال اینجا بود که ارتش و نیروهای مقاومت یمن چگونه موفق شد به موشک‌هایی دست پیدا کند که برد آن‌ها به هزار کیلومتر و بیش از آن می‌رسد؟

بنابر اعلام منابع نظامی، در پی سقوط بغداد پایتخت عراق به دست اشغالگران آمریکایی در سال ۲۰۱۳،   صنعا بیش از ۲۰۰ کارشناس نظامی عراقی را جذب کرد و آنها را در اردوگاه‌های ویژه خود که تحت فرماندهی احمد علی عبدالله صالح  فرزند رئیس جمهور سابق یمن اداره می‌شد، به کار گرفت. بخشی این افراد زیر نظر فرماندهی علی محسن الاحمر حضور داشتند که در آن زمان معاون رئیس جمهور یمن بود و در ریاض پایتخت عربستان اقامت داشت.

با تسلط جنبش انصارالله در صنعا بخش تولیدات نظامی نیز که کارشناسان خبره یمنی به همراه جنرال‌های فراری از بغداد نظارت آن را در اختیار داشتند، به دست نیروهای انصارالله افتاد به این ترتیب بخش تولید تسلیحات جنگی در وزارت دفاع یمن در صنعا شکل گرفت و کارگاه‌ها و کارخانه های ویژه ای برای توسعه تسلیحات این کشور آغاز به کار کرد.

از جمله اقدامات صورت گرفته در این بخش توسعه موشک‌های روسی و کوریای شمالی با استفاده از تجربیات جنرال‌های عراقی بود.

با تسلط جنبش انصارالله در صنعا بخش تولیدات نظامی نیز که کارشناسان خبره یمنی به همراه جنرال‌های فراری از بغداد نظارت آن را در اختیار داشتند، به دست نیروهای انصارالله افتاد. جنرال علی محسن الاحمر تمام این موارد را از ریاض مخفی کرده بود و تلاش داشت ضمن همراهی با ادعاهای ریاض، ‌ایران را به مداخله در یمن و  حمایت از جریان انصارالله از طریق ارسال کارشناس و موشک متهم کند.

موشک‌های موجود در نزد نیروهای یمنی گر چه در شرایط کنونی در ایجاد موازنه قدرت با نیروهای ائتلاف چندان موثر نبوده است، اما می‌تواند عامل بازدارندگی قابل توجهی به شمار رود و همین تعداد از شلیک‌ها نیز سعودی‌ها را دچار ترس و واهمه کرده و تا بارها صدای آژیر خطر را در پایتخت این کشور بلند کرده است.

به ویژه که ریاض ناتوانی خود را در رصد این موشک‌ها ثابت کرده و کارشناسان نظامی نسبت به تاثیرگذاری سیستم آمریکایی دفاع هوایی پاتریوت برای مقابله با این موشک‌ها ابراز تردید کرده‌اند.

روزنامه نیویورک تایمز آمریکا در گزارش خود که در دسامبر سال گذشته میلادی به نقل از کارشناسان آکادمی مطالعات بین‌المللی میدلبوری منتشر شد، تاکید کرد که سیستم پاتریوت که عربستان استفاده کرده، احتمالا در رهگیری موشکهای بالستیک شلیک شده از یمن که در نزدیکی فرودگاه ریاض منفجر شد،  ناموفق بوده است.

این کارشناسان اعلام کردند که عربستان ۵ موشک رهگیر از سیستم پاتریوت آمریکا شلیک کرد،  اما این موشک‌ها یا به قسمت پشتی موشک مهاجم اصابت کردند و کلاهک انفجاری آن باقی ماند، یا اینکه کاملا در مسیر خود برای انهدام موشک مذکور اشتباه کردند و موشک یمنی به خودی خود به دو بخش تقسیم شده است.

شکست سیستم دفاع هوایی پاتریوت، ریاض را بر آن داشت که تلاش‌های خود را برای تحت مالکیت گرفتن سیستم دفاع هوایی اس ۴۰۰ روسیه آغاز کند.  این در حالی بود که ریاض ادعا می‌کرد که سیستم دفاعی آمریکایی این کشور موفق شده ۸۳ موشک شلیک شده از خاک یمن  در عربستان سعودی را رهگیری کند.

احمد عایض تحلیلگر و نویسنده مسائل نظامی و راهبردی  به روزنامه الأخبار گفت که در حال حاضر موشک‌های یمنی که  در داخل این کشور توسعه پیدا کرده‌اند، برد خود را به ۱۳۰۰ کیلومتر افزایش داده‌اند که این موضوع آینده و نفوذ نیروهای مزدور آمریکایی در منطقه را تهدید می‌کند.  وی تاکید دارد که نیروی موشکی همچنان به عنوان یک عامل بازدارنده مطرح است و می‌تواند جایگزینی برای برتری هوایی و دریایی نیروهای متجاوز به یمن بوده و به زودی موازنه‌های قدرت را تغییر دهد.

نیروهای یمنی در این رابطه اعلام کردند که تلاش‌های گسترده‌ای را برای در اختیار گرفتن نیروی هوایی و توانمندی‌های دفاعی بازدارنده انجام داده است. در روز ۲۱ سال ۲۰۱۷، انصارالله از سامانه دفاع هوایی جدید خود خبر داد که حساسیت بالایی در رصد هواپیماهای متجاوز دارد. این سیستم در همان روز به آزمایش گذاشته شده و یک هواپیمای جنگنده اف ۱۵ وابسته به نیروهای ائتلاف را در منطقه نجران ساقط کرد.  طبق ادعای منابع یمنی، نیروهای یمنی طی سال گذشته مجموعاً ۲۹ هواپیمای وابسته به ائتلاف از جمله هواپیماهای تایفون و بالگرد بلک هاوک بعلاوه ۱۹ هواپیمای (بدون سرنشین) جاسوسی را سرنگون کرده‌اند.

منبع: مشرق