موشک قاره پیمای کوریای شمالی؛ پرده آخر نمایش با آمریکا

  • انتشار: ۱۵ سرطان ۱۳۹۶
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 25482

کوریای شمالی می گوید که پرتاب موفقیت آمیز اولین موشک قاره پیمای بالستیک «آی سی بی ام» این کشور پرده آخر نمایش توان هسته ای تسلیحاتی این کشور با آمریکاست.

کوریای شمالی به آمریکا هشدار داده است که بیشتر از این دست و پا نزند و فقط به دنبال راه حل مساله از طریق گفت و گوهای دیپلوماتیک باشد.

این کشور افزوده است که با پرتاب این موشک رویارویی دو طرف وارد آخرین مرحله شده و در این شرایط شاید تنها راه حل، مذاکرات دیپلوماتیک میان دو طرف باشد.

نشریه «چوسون سینبو» از ارگان های حامی کوریای شمالی در جاپان روز پنجشنبه با انتشار گزارشی نوشت: جامعه بین المللی دیگر از این وضعیت خلاصی ندارد مگر اینکه راهی بر سر میز مذاکرات پیدا شود.

این نشریه می نویسد که مساله هسته ای شبه جزیره کوریا با رها کردن برنامه تسلیحاتی هسته ای کوریای شمالی پایان نمی یابد بلکه راه حل پایان آن خاتمه سیاست خصمانه آمریکاست.

این کشور بارها گفته است که چنانچه سیاست های خصمانه و دشمنی سال های گذشته ‌آمریکا با کوریای شمالی نبود هرگز به سمت ساخت تسلیحات هسته ای نمی رفت و آزمایش های اتمی انجام نمی داد.

کوریای شمالی بار دیگر تاکید کرده است که برنامه هسته ای خود را که تسلیحاتی است کنار نمی گذارد مگر اینکه آمریکا به تهدیدهای هسته ای اش پایان داده و راهبرد خصمانه را کنار بگذارد.

این کشور در باره بیانیه هشدار آمیز ارتش های آمریکا و کوریای جنوبی هم که در حال برگزاری مانور موشکی در منطقه هستند، آورده است: هر اقدام نظامی علیه کوریای شمالی با توان تلافی جویانه هسته ای این کشور پاسخ داده خواهد شد که البته فاجعه بزرگی را شکل خواهد داد.

پرتاب یک فروند موشک قاره پیمای کوریای شمالی در روز سه شنبه هفته جاری اوضاع منطقه را بیش از قبل پیچیده کرده و باعث سردرگمی واشنگتن و سئول شده است.

مون جائه این رییس جمهور کوریای جنوبی که برای شرکت در اجلاس «گروه 20» در آلمان وارد برلین شده است و سپس به هامبورگ خواهد رفت از همه کشورها خواسته است تا راهی برای پایان این وضعیت بحرانی پیدا کنند.