مناقشه بین آلمان و یونان بر سر مسئله پناهندگان

  • انتشار: ۲۱ حمل ۱۴۰۰
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 110156

به گزارش تسنیم به نقل از روزنامه “دی ولت” آلمان، مناقشات و بحث ها درباره مسئله پناهندگان در اتحادیه اروپا و بخصوص بین یونان و دولت آلمان بار دیگر بالا گرفته است.

دولت آلمان به شدت از برخورد یونان با پناهندگان ناراحت و عصبانی است.

این خبر را هفته نامه “اشپیگل” گزارش داده و دلیل آن را تعداد زیادی از پناهندگان دانسته که از یونان به آلمان سفر می کنند در حالی که در این کشور به عنوان افراد واجد شرایط حمایت های پناهندگی به رسمیت شناخته شده اند.

بر اساس این گزارش تنها در آخر هفته عید پاک بیش از ۳۰۰ پناهنده عمدتا افغان با پروازهای برنامه ریزی شده از یونان به آلمان سفر کرده و بلافاصله درخواست پناهندگی کرده اند.

بر اساس گزارش اداره فدرال مهاجرت و پناهندگان آلمان (BAMF) حدود ۲۹۰۰ مرد و زن در سه ماهه ابتدایی سال جاری میلادی با وجود اینکه در یونان به عنوان پناهنده به رسمیت شناخته شده بودند به آلمان آمده و مجددا درخواست پناهندگی کردند.

دادگاه عالی شهر مونستر آلمان در ژانویه حکم داد که پناهندگان در حال حاضر نباید به یونان اخراج شوند چرا که عمده ترین نیازهای آن ها از جمله نان و صابون و تخت در آنجا تامین نمی شود.

در یونان شرایط اضطراری بسیار سخت و بی خانمی و بی سرپناهی برای پناهندگان ایجاد شده و بحران کرونا هم شرایط را تشدید کرده است.

در یک کنفرانس داخلی ایالات آلمان در ماه مارس کارشناسان پناهندگی گزارش دادند که در حال حاضر این موضوع فوری ترین مسئله برای وزارت کشور آلمان است و در صورتی که حل نشود تمام سیستم پناهندگی اروپا زیر سوال قرار می گیرد.

دولت آلمان بر این عقیده است که باید از افزایش یک مهاجرت به اصطلاح ثانویه از یونان تحت هر شرایطی جلوگیری شود.

برلین آشکارا به آتن اعلام کرده است که انتظار دارد دولت یونان حداقل استانداردها را برای پناهندگان رعایت کند. کمیسیون اروپایی همچنین در حال بررسی روند تخلف علیه یونان است.

برخی کشورهای اروپایی از جمله یونان به دلیل موقعیت جغرافیایی که دارند بیشتر تحت تاثیر مسئله هجوم پناهندگان قرار دارند. آژانس پناهندگان سازمان ملل از دیگر کشورهای اروپایی درخواست می کند همبستگی بیشتری از خود نشان داده و بهتر از کشورها حمایت کنند.