ممانعت طالبان از آموزش دختران در مکاتب تخار

  • انتشار: ۱۲ حوت ۱۳۹۹
  • سرویس: گوناگون
  • شناسه مطلب: 107721

مسئولان ریاست معارف تخار اعلام کردند که گروه طالبان در مناطق تحت کنترل این گروه در این ولایت از شرکت دانش‌آموزان دختر در امتحان مکاتب جلوگیری کرده‌اند.

حسام‌الدین نظری، سرپرست ریاست معارف تخارگفت که گروه طالبان مانع رفتن دانش‌آموزان دختر به مکاتب و شرکت در امتحانات در ولسوالی بهارک این ولایت شده‌اند.

سرپرست ریاست معارف تخار افزود که گروه طالبان مانع شرکت دختران بین صنف ۷- ۱۲ سال در امتحانات مکاتب شده بود، اما مدیر دو مکتب در ولسوالی بهارک در نبود گروه طالبان از این دانش‌‎آموزان امتحان گرفته‌اند.

به گفته وی، گروه طالبان پس از آگاهی از اخذ امتحان دختران در مکاتب ولسوالی بهارک، مدیر این مکتب را تهدید کرده و گفته‌است که پس از این، حق اخذ امتحان از دختران دانش‌آموز را ندارد.

نظری همچنین گفت که مشکل مکتب دخترانه گل‌نظر در تالقان با وساطت متنفذین روستا و گفتگو با طالبان حل شده، اما مکاتب ولسوالی بهارک هنوز با ممانعت گروه طالبان از رفتن دختران دانش‌آموز به مکاتب روبرو می‌باشند.

سرپرست ریاست معارف تخار همچنین افزود که تلاش‌ها جریان دارد تا مشکلات مکاتب ولسوالی بهارک نیز با گفتگوی متنفذین با طالبان حل شود.

گروه طالبان همواره با آموزش دختران در افغانستان مشکل داشته است. پیش از این گزارش‌های زیادی از آتش‌زدن مکاتب از سوی این گروه به نشر رسیده‌است.