مقایسه ارتش عربستان با قطر

  • انتشار: ۲۲ جوزا ۱۳۹۶
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 24292

در حالیکه عربستان و تعدادی دیگر از کشورهای عربی با قطر قطع رابطه کردند و این کشور را در تحریم همه جانبه قرار دادند، مقایسه ای بین ارتش دو کشور عربستان و قطر در این گزارش انجام شده است.

نیروهای مسلح عربستان شامل نیروی زمینی سلطنتی، نیروی هوایی سلطنتی، نیروی دریایی سلطنتی، نیروی ضد هوایی و نیروی موشکی استراتژیک سلطنتی و نیروهای مسلح قطر، شامل نیروی زمینی، نیروی دریایی و نیروی هوایی است.

اسپوتنیک با انتشار مطلبی در مقایسه نیروهای مسلح عربستان و قطر می نویسد تعداد نظامیان عربستان، حدود ۴۸۰ هزار نفر است که شرح جزئیات آن به این ترتیب است: نیروی زمینی عربستان، ۲۲۵ هزار نفر نظامی، حدود ۱۳۰۰ عراده تانک، ۵۵۰۰ عراده موتر زرهی رزمی سنگین، ۲۲۵۰۰ عراده موتر زرهی و بیش از ۷۵۰۰ عراده توپ هویتزر از جمله ۵۰ عراده موشک انداز زرهی M270 دارد.

نیروی هوایی ارتش این کشور بیش از ۸۲ بالگرد تهاجمی آپاچی و بالگرد چندمنظوره دارد. به گفته شرکت سازنده، این بالگرد می تواند در کمتر از یک دقیقه، ۱۲۸ هدف را شناسایی کند. نیروی هوایی عربستان حدود ۱۱۰۶ هواپیما و ۱۵ میدان هوایی آماده به کار دارد.

نیروی دریایی این کشور هم تقریبا ۴۵ هزار نیروی نظامی و ضد هوایی و نیروی موشکی استراتژیک آن ۱۰ هزار سرباز دارند. علاوه بر اینها نظامیانی نیز در این کشور هستند که مستقل از نیروهای مسلح عمل می کنند.

در مقابل، نیروهای مسلح قطر به شرح زیر است: ارتش قطر حدود ۱۱۸۰۰ نفر عنصر نظامی دارد که شامل ۸۵۰۰ نیروی پیاده، ۱۸۰۰ نفر نیروی دریایی و ۱۵۰۰ نفر نیروی هوایی ست. قطر کوچکترین ارتش را در مقایسه با سایر کشورهای حاشیه خلیج فارس دارد. قطر به حکم حضور نظامی و وجود پایگاه های نظامی آمریکا، از حمایت این کشور برخوردار است. ماشین آلات و تجهیزات نظامی قطر، اندک است و کیفیت مطلوبی ندارد. تانک هایی که هم اکنون در اختیار ارتش قطر است (شامل ۳۰ دستگاه تانک ای ام ایکس – ۳۰) غیر قابل استفاده اند. نیروی هوایی این کشور نیز به جز افزودن تعدادی هواپیمای ترابری از اوایل دهه نود، رشد چشمگیری نداشته است و روند آموزش خلبانان نیز در مأموریت های بسیار سطح پایین خلاصه شده است. نیروی هوایی این کشور نیز بدون کمک های خارجی، تجهیزات مناسب برای عملیات های نظامی جدی را ندارد. قطر از سیستم ضد هوایی برخوردار است اما این سیستم هیچ گونه موشک زمین به هوای دوربرد یا میانبرد ندارد. این سامانه ها با اطلاع نظارت هوایی و توسط نیروی زمینی اداره می شود.

گزارش های رسانه ای حکایت از آن دارند که قطر ارتشی از مزدوران پاکستانی، سودانی و چریک های نامنظمی از کلمبیا، کوریای جنوبی و گروه “بلک واتر” را به خدمت گرفته اند. بر اساس سایت “almogaz” اولویت های مأموریتی آنها شامل حفاظت از تأسیسات حیاتی کشور مثل سکوهای گازی در خشکی و دریا و تأسیسات برق و کارخانه های آب شیرین کن و نیز سرکوب هر نوع تظاهرات احتمالی است.

شایان ذکر است که عربستان دومین ارتش بزرگ را در میان کشورهای عربی دارد در حالی که ارتش قطر حتی در این دسته بندی هم قرار نگرفته است. به نوشته روزنامه آلمانی “فوکس”، عربستان از نظر هزینه های نظامی در مقام سوم قرار دارد و بودجه نظامی آن به ۵۶٫۷ میلیارد دالر می رسد. انگلستان با بودجه ۵۵ میلیارد دالر بعد از عربستان در مقام چهارم واقع شده است.

پایگاه خبری “الخلیج آنلاین” اینفوگرافیکی از توانمندی های نظامی عربستان و قطر منتشر کرده است.

تعداد نظامیان عربستان، ۴۸۰۰۰۰ نفر و تعداد نظامیان قطر، ۱۱۸۰۰ نفر است.

نیروی هوایی عربستان، بیش از ۶۷۵ جنگنده اما قطر، ۷۲ جنگنده دارد.

نیروی زمینی عربستان، ۷۹۶۰ عراده تانک و قطر ۶۱۳ عراده دارند.