مقام قطری: میزبانی از طالبان در قطر به درخواست آمریکا صورت گرفته است

  • انتشار: ۲۲ جوزا ۱۳۹۶
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 24293

بعد از ادعای کشور های عربستان، امارات و چند کشور دیگر در مورد حمایت قطر از تروریسم، یک مقام قطری در گفتگو با شبکه الجزیره گفت که این کشور به دلیل درخواست آمریکا از گروه طالبان میزبانی کرده است و به این گروه اجازه بازگشایی دفتر سیاسی داده است.

«ماجد القحطانی» فرستاده ویژه وزیر امورخارجه قطر در مبارزه با تروریسم و میانجیگری برای حل درگیری ها صبح دوشنبه گفت: میزبانی قطر از گروه طالبان در دوحه به درخواست آمریکا و برای گفت و گو بین واشنگتن و این گروه صورت گرفته است.

قحطاتی در گفت و گو با بخش انگلیسی شبکه الجزیره و در پاسخ به اظهارات اخیر دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا که گفته بود، دوحه باید از حمایت مالی تروریسم دست بکشد، افزود: ما درصدد تسهیل گفت و گو بین آمریکا و گروه طالبان هستیم، این کار از جمله اهداف ما در سیاست های خارجی ماست، افزون بر آن که میزبانی ما از طالبان نیز بنا به درخواست واشنگتن صورت گرفته بود.

وی درخصوص بیانیه چهارجانبه عربستان و متحدانش که در آن جمعی از شخصیت ها و موسسه های خیریه قطری را به اتهام حمایت از تروریسم، تحریم کردند، نیز افزود: فهرست تهیه شده از سوی این کشورها، فاقد اعتبار است و استقلال ندارد.

فرستاده ویژه محمد بن عبدالرحمن آل ثانی در ادامه اظهار کرد: برخی از اسامی که عربستان، آنها را در فهرست گروه های تروریستی قرار داده است، ساکن قطر نیستند و حتی یکبار نیز از کشور ما دیدن نکرده اند.

قحطاتی تصریح کرد: قطر برای جلوگیری از حمایت مالی تروریست ها، مقابله با آنها اقدامات پیش گیرانه دارد و همه تلاش خود را برای مقابله با عوامل به وجود آورنده این پدیده به کار می بندد.

فرستاده ویژه وزیر امورخارجه قطر در ادامه گفت: تلاش قطر برای مبارزه با تروریسم بر دیپلوماسی پیش گیرانه، تلاش برای حل و فصل نزاع ها، میانجیگری بین طرف های درگیر و ترغیب مذاکره و تسامح بین طرف ها استوار است.

اظهارات قحطاتی درحالی است که دفتر گروه طالبان، از آغاز سال 2013 فعالیت خود را در دوحه آغاز کرد.

در بیانیه مشترکی که پنجشنبه شب گذشته عربستان، امارات متحده عربی، بحرین و مصر منتشر کردند، 59 شخصیت و 12نهاد فعال در کشورهای عربی به ویژه در قطر به اتهاماتی از جمله وابستگی به این کشور و حمایت از تروریسم به عنوان گروه‌های تروریستی معرفی شدند.

این بیانیه، شامل 18 تبعه قطری از جمله عبدالله بن خالد آل ثانی از خانواده سلطنتی قطر، 26 تبعه مصری از جمله یوسف قرضاوی عضو انجمن علمای مسلمان می‌شود.

عربستان دوشنبه هفته گذشته اعلام کرد که به همراه امارات متحده عربی، بحرین، مصر و برخی از کشورهای دیگر با ادعای حمایت قطر از تروریسم، افراط گرایی و دخالت در امور داخلی دیگر کشورها، روابط سیاسی و دیپلوماتیک خود را با دوحه قطع کرده است.

قطر اتهام وارده به خود را مبنی بر حمایت مالی از تروریسم بی پایه و اساس خوانده است.

به گفته تحلیلگران، بحران موجود در منطقه، ادامه مناقشه سال 2014 است، زمانی که ریاض، ابوظبی و منامه سفیران خود را به دلیل حمایت دوحه از اخوان المسلمین مصر فراخواندند.