مقام آمریکایی: پاکستان تمایلی به اقدام علیه طالبان و شبکه حقانی ندارد

  • انتشار: ۲۶ حوت ۱۳۹۶
  • سرویس: تیتر 1
  • شناسه مطلب: 38389

یک مقام ارشد در وزارت خارجه آمریکا گفته است پاکستان تمایلی برای اقدام علیه طالبان و شبکه حقانی ندارد و همین امر موجب شده است که طولانی ترین جنگ آمریکا در افغانستان همچنان ادامه داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، یک مقام ارشد دولت آمریکا اعلام کرد، ایالات متحده هنوز شاهد اقدام چشمگیری از سوی پاکستان علیه گروه‌های شبه‌نظامی طالبان افغانستان و شبکه حقانی نبوده است.

به گفته این مقام، دولت آمریکا ماه جنوری حدود ۲ میلیارد دالر کمک امنیتی به پاکستان را به حالت تعلیق درآورد اما اسلام‌آباد از اجرای اقدامی قاطع و غیر قابل بازگشت مطلوب واشنگتن برای کمک به اتمام جنگ افغانستان ناکام مانده است.

دولت آمریکا از دیدن بی‌تمایلی پاکستان برای انجام اقدامی علیه طالبان افغانستان و شبکه حقانی ناامید شده است. واشنگتن معتقد است این گروه‌ها از پاکستان به عنوان پناهگاه امن برای اجرای حملات در افغانستان استفاده می‌کنند. پاکستان هرگونه کمک به این شبه‌نظامیان را رد می‌کند.

آمریکا از ۲۰۰۱ در افغانستان مشغول جنگ است و این به طولانی‌ترین درگیری نظامی آمریکا تبدیل شده است. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا ماه اوت موافقت کرد تا کمپین نظامی ضد طالبان را افزایش دهد و از آن زمان فشارها روی پاکستان را شدت داده تا آنها هم کمک کنند.

جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا سه‌شنبه گفت شاهد نشانه‌های مثبتی از جانب اسلام‌آباد است؛ از جمله عملیات‌های ارتش پاکستان در امتداد مرز و مقام‌های دولتی ارشد موافقند.

مقام ارشد مذکور که خواست نامش فاش نشود، گفت: به نظر می‌رسد پاکستانی‌ها می‌خواهند به درخواست‌های ما پاسخ دهند. اما آنچه می‌خواهم بگویم این است که آنها حداقل‌های لازم را هم رعایت نکردند و گام‌های پویای بیشتری لازم است.

به گفته این مقام، مقام‌های آمریکایی به همتایان پاکستانی خود گفته‌اند چه نوع اقداماتی برای رفع تعلیق‌ها لازم است. او افزود: آماده‌ایم گام‌هایی که گمان می‌کنیم برای حفاظت از پرسنل و منافع آمریکا در این منطقه لازم است، برداریم. ما همچنان به دنبال اقدامات واقعی پاکستان علیه پناهگاه‌های امن طالبان و حقانی هستیم و فقط حرف نمی‌خواهیم.