مقام آمریکایی: آمریکا مانع از توسعه بندر چابهار توسط هند نمی شود

  • انتشار: ۷ سرطان ۱۳۹۷
  • سرویس: اقتصاد
  • شناسه مطلب: 44357

نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل در دیدار با نخست وزیر هند گفته است که به دلیل تلاش هند برای کمک به آمریکا و افغانستان، ایالات متحده مانع از توسعه بندر چابهار توسط هند نمی شود.

نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد روز گذشته (چهارشنبه) در دیدار با نارندرا مودی نخست وزیر این کشور، اعلام کرد که واشنگتن مانع طرح توسعه بندر چابهار ایران که با همکاری دهلی نو در جریان است، نخواهد شد.

هیلی که به هند سفر کرده است، در دیدار با مودی گفت: می‌دانیم که این بندر باید عملیاتی شود و آمریکا برای تحقق آن با هند همکاری می‌کند.

وی در تلاش برای توجیه این اقدام، گفت: هند واقعا تلاش کرده است که در افغانستان به ما کمک کند و کار بیشتری انجام دهد. بندر چابهار در تحقق این امر ضروری است.

هیلی در اشاره‌ای به تلاش‌های اخیر واشنگتن برای افزایش فشارها علیه تهران، افزود: متوجه هستیم که ایجاد تعادل بین این دو تا چه اندازه دشوار است.

این در شرایطی است که سواشما سواراج وزیر امور خارجه هند به تازگی اعلام کرده بود که دهلی نو از هیچ تحریم‌ آمریکا علیه ایران تبعیت نخواهد کرد.

نیتین گادکاری وزیر حمل و نقل جاده‌ای و راه آهن دولت هند هم شنبه گذشته ابراز امیدواری کرده بود که دهلی نو بتواند به رغم همه فشارهای آمریکا، بندر چابهار را تا ابتدای سال آینده میلادی عملیاتی کند.