مغز متفکر ترامپ کیست؟

  • انتشار: ۳۰ سرطان ۱۳۹۶
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 27635
داماد یهودی دونالد ترامپ جارد کوشنر، سرمایه دار بزرگی است و علاوه بر خویشاوندی با ترامپ، همکار او نیز محسوب می شود. جارد کوشنر، همسر ایوانکا ترامپ است.

داماد یهودی دونالد ترامپ جارد کوشنر، سرمایه دار بزرگی است و علاوه بر خویشاوندی با ترامپ،همکار او نیز محسوب می شود. جارد کوشنر، همسر ایوانکا ترامپ است.
وی مالک هلدینگ و توسعه املاک کوشنر و روزنامه نیویورک آبزرور است. او پسر سرمایه دار آمریکایی چارلز کوشنر است. وی در خانواده ای دموکرات بزرگ شد و حتی تا چند سال پیش از حامیان کوری بوکر، سناتور دموکرات از ایالت نیوجرسی و شهردار سابق نیوآرک محسوب می شد. پس از پیروزی پدرزنش در انتخابات ریاست جمهوری، وی در تلاش است تا نقشی را در کاخ سفید بر عهده بگیرد، اما قوانین ایالات متحده موانعی را در پیش پای او قرار داده است.

بر اساس قانون فدرال مصوب سال ۱۹۶۷ هیچ مقام دولتی نمی ‌تواند فردی از اعضای خانواده‌ اش را استخدام کند؛ اما گزارش‌های خبری حاکی از آن است، که کوشنر به کمک وکیلش در تلاش است تا راه حلی قانونی برای از میان برداشتن این مانع پیدا کند. سابقه تاجر مسلکانه وی باعث شده تا منتقدان اظهار کنند، که او نمی تواند مرز میان خدمات دولتی و فضای کسب و کار تجاری سوداگرانه را تشخیص دهد.

از دیگر سو برخی از تحلیلگران معتقدند، که وی می تواند بر روی پدرزنش اثرات مثبتی بگذارد و در کنترل کردن ترامپ و جلوگیری از اتخاذ تصمیم های ناگهانی و دفعی جلوگیری کند. کوشنر ۳۵ ساله در کمپین ترامپ در نقش مشاور او ظاهر می شد و شنیده شده، که وی مقدمات کنار زدن کریس کریستی، فرماندار ایالت نیوجرسی که از چهره‌های مطرح جمهوری ‌خواهان بود و انتظار می ‌رفت که پستی در دولت جدید بگیرد، فراهم کرده است.

دارل وست، کارشناس ارشد موسسه تحقیقاتی بروکینگز معتقد است، داماد ترامپ نقش مهمی در انتصابات دولت ترامپ دارد و بسیاری از گزینه های موجود برای پست های مهم را وادار به استعفا کرده است. این احتمال وجود دارد که همان تیم خویشاوندان ترامپ که کسب و کار او را مدیریت می ‌کرد، در اتخاذ تصمیم ‌های مهم دولتی نیز مداخله نماید. این مساله‌ ای است، که ناظران خارجی را هم نگران می‌ کند. جارد کوشنر یهودی و پدرش از حامیان مالی آیپک و رژیم صهیونیستی محسوب می شوند.
پدر کوشنر یکی از با نفوذهای بازار املاک و مستغلات آمریکاست، در سال ۲۰۱۵ به آیپک مبلغ قابل توجهی کمک مالی کرد. پدر کوشنر دو سال پیش نیز مبلغی در حدود بیست میلیون دلار برای ساخت یک دانشکده پزشکی در فلسطین اشغالی کمک کرد. ایوانکا، دختر ترامپ پیش از اینکه با کوشنر ازدواج کند، تغییر دین داد و یک یهودی محسوب می شود. گفته می شود، که جارد کوشنر پدر زنش را برای سخنرانی در کنفرانس سالانه لابی صهیونیستی آیپک ترغیب کرده است، که به باور تحلیلگران از نقاط عطف مبارزات انتخاباتی ترامپ محسوب می شود. ترامپ در سخنرانی خود در آیپک از توافق هسته‌ای اوباما با ایران به دلیل عدم تامین منافع اسرائیل انتقاد کرد. وی اظهاراتی در خصوص لزوم اصلاح نظام آموزشی فلسطینیان و کاهش خشم آن ها از اسرائیل مطرح کرد. وی همچنین گفت: آمریکا باید در برابر تلاش‌ هایی که از سوی سازمان های بین المللی در راستای محدودیت‌ های بیشتر بر اسرائیل صورت می ‌گیرد، ایستادگی کند.