مطابق یک سند، آمریکا کمک به کشورهایی که بر خلاف آمریکا رای دهند را قطع می کند

  • انتشار: ۲۸ حوت ۱۳۹۶
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 38454

نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد تمامی کمک‌های خارجی این کشور به کشورهای نیازمند را به هماهنگ بودن رأی آنها با آمریکا در این سازمان منوط کرده است.

نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد خواستار بازنگری جدی در کمک‌های خارجی دولت آمریکا به ده‌ها کشور فقیری شده که در سازمان ملل متحد، بر خلاف آمریکا رأی می‌دهند.

این خبر را نشریه فارن‌پالیسی بر اساس سندی گزارش کرده که کارکنان نیکی هیلی پیش‌نویس آن را تهیه کرده‌اند.

مطابق این گزارش، تصمیم برای منوط کردن کمک‌های خارجی آمریکا به حمایت‌های سیاسی از این کشور پس از آن صورت می‌گیرد که واشنگتن چند ماه پیش ده‌ها میلیون دالر کمک مالی به پناهندگان فلسطینی را قطع کرد. دولت ترامپ این اقدام را به تلاقی حمایت فلسطین از قطعنامه‌هایی در محکومیت انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به بیت‌المقدس انجام داد.

هیلی اکنون می‌خواهد این مدل را برای تمام کمک‌هایی که آمریکا به کشورهای نیازمند ارائه می‌کند اعمال کند.

در سند ۵۳ صفحه‌ای جدید که به رویت فارن‌پالیسی رسیده نوشته شده است: «نظر هیئت نمایندگی آمریکا در سازمان ملل این است که باید در تمامی کمک‌های خارجی آمریکا تجدید نظر شود تا اطمینان حاصل شود که پول مالیات‌دهندگان آمریکایی برای پیشبرد منافع کشور صرف می‌شود نه برای تأمین مالی برنامه‌هایی که هیچ بازگشت سرمایه‌‌ای ندارند یا بازگشت سرمایه آنها اندک است.»

فارن‌پالیسی نوشته سیاست جدید آمریکا با دیدگاه‌های ادعایی ترامپ مبنی بر اینکه دنیا در حال سوءاستفاده از آمریکا است همخوانی دارد اما با مواضع اولیه هیلی در خصوص کمک‌های خارجی دولت این کشور متفاوت است. هیلی هنگام شروع سمتش وعده داده بود کمک‌های بشردوستانه برای شهروندان سوری و فلسطینی را قطع نخواهد کرد.

در این یادداشت پیشنهاد شده به وضعیت حدود ۴۰ کشور که در سال ۲۰۱۶ حدود ۱۰۰ میلیون دالر از آمریکا کمک دریافت کرده و در ۵۴ درصد موارد علیه آمریکا رأی داده‌اند رسیدگی شود.

این در حالیست که افغانستان نیز یکی از کشورهایی است که سالانه صدها میلیون دالر از ایالات متحده کمک دریافت می کند، و هم اکنون هزاران نیروی آمریکایی در افغانستان حضور دارد.