مسکو میزبان،نشست نمایندگان حکومت با طالبان

  • انتشار: ۳۱ سنبله ۱۳۹۷
  • سرویس: تیتر 2
  • شناسه مطلب: 47883

به گزارش خبرگزاری اطلس،ضمیر کابلوف، فرستادۀ وِیژۀ روسیه برای افغانستان به رسانه‌های روسی گفته است که مقام‌های حکومت افغانستان آماده‌گی شان را برای دیدار با نماینده‌گان طالبان در نشست مسکو اعلام کرده‌اند.

خبرگزاری ایتارتاس روسیه بربنیاد ادعای روزنامۀ ایزویستای این کشور، گزارش داده است که هیئت حکومت افغانستان به رهبری نصیر احمد اندیشه، معین وزارت خارجۀ افغانستان از مسکو دیدار کرده است تا با مقام‌های روس دربارۀ چگونگی نشست مسکو دربارۀ صلح افغانستان رایزنی کند.

آقای کابلوف گفته است که زمان دقیق برگزاری نشست مسکو که در آن نماینده‌گان حکومت افغانستان، طالبان و دوازده کشور منطقه دعوت شده اند، روشن نیست.

روز گذشته، وزارت امور خارجه افغانستان تأیید کرد که محمد اکرم خپلواک، رییس دبیرخانۀ شورای عالی‌صلح و محمد نصیر اندیشه، معین اداری و منابع وزارت امور خارجه برای گفت‌وگوها با مقام‌های روسی در بارۀ نشست مسکو به روز چهارشنبه به روسیه رفته‌اند.

این وزارت گفته است که اگر هیئت گفت‌و‌گو کننده با حکومت روسیه در این نشست به توافق برسند، درباره تاریخ برگزاری نشست مسکو تصمیم گرفته خواهد شد.

اما یکی از فرماندهان پیشین طالبان گفته است که طالبان در نشست مسکو شرکت نخواهند کرد.

نشست مسکو که در آن روی روند صلح افغانستان گفت‌وگو خواهد شد، قرار بود به تاریخ چهارم ماه سبتامبر در مسکو برگزار شود.

روسیه، برای شرکت در این نشست از نماینده‌گان طالبان و نیز نماینده‌گان دوازه کشور  دعوت کرده بود؛ اما پس از آن که حکومت افغانستان از شرکت در این نشست خود داری کرد، مسکو برگزاری آن را به خواست کابل به تعویق انداخت.