مرسی و قرضاوی به اعدام محکوم شدند

  • انتشار: ۲۶ ثور ۱۳۹۴
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 5407
محمد مرسی، رئیس جمهور پیشین مصر که در سال 2013 توسط نظامیان از قدرت خلع شده و از آن زمان در بازداشت به سر می برد، امروز از سوی دادگاهی در قاهره به اعدام محکوم شد. این در حالی است که حسنی مبارک، رئیس جمهور اسبق این کشور به تازگی با یک حکم خفیف سه ساله مواجه شده و گمانه ها درباره آزادی وی نیز قوت گرفته است.
به گزارش خبرگزاری اطلس به نقل از تابناک، دادگاه جنایی قاهره، محمد مرسی، رئیس جمهور مخلوع این کشور را به اتهام فرار از زندان در سال 2011 به اعدام محکوم کرد. این در حالی است که وی پیشتر به اتهام بازداشت و شکنجه معترضان در دوره ریاست جمهوری اش به 20 سال زندان محکوم شده بود. این حکم برای تأیید نهایی به مفتی مصر ارجاع داده شده است.
در دادگاه امروز، به جز مرسی، حکم 150 تن از دیگر اعضای اخوان المسلمین نیز در پرونده جاسوسی برای حماس و فرار از زندان قرائت شد. در این میان، حکم  اعدام محمد مرسی، یوسف القرضاوی و 104 تن از رهبران اخوان المسلیمن در قضیه فرار از زندان وادی نطرون برای اعلام حکم نهایی به مفتی مصر ارجاع داده شده است.
دادگاه جنایی قاهره همچنین از بین 35 متهم اسامی 16 تن از آنها را در قضیه جاسوسی برای حماس برای حکم اعدام به مفتی ارجاع داد که اسم محمد مرسی در بین این افراد نبود و در بین این افراد اسامی خیرت الشاطر، محمد البلتاجی، و صلاح الدین مقصود دیده می‌شود. عبد المنعم المقصود رئیس هئیت دفاع از متهمان در این دو پرونده در این خصوص گفت که آنچه که امروز دادگاه در مورد این متهمان صادر کرد حکم قطعی نیست. منابع قضایی مصر اعلام کردند که این حکم اولیه است و می توان به آن در برابر دادگاه تجدید نظر اعتراض کرد.