مذاکرات شورای عالی صلح و طالبان در قطر

  • انتشار: ۱۲ ثور ۱۳۹۴
  • سرویس: تیتر 2
  • شناسه مطلب: 4825

شورای عالی صلح کشور گفته است یک هیئت این شورا برای گفتگو با نمایندگان طالبان وارد قطر شده است. گفته می شود نمایندگان حزب اسلامی نیز در این نشست شرکت خواهند کرد.

عطاءالله لودین معاون شورای عالی صلح افغانستان گفته است که یک هیئت ۲۰ نفره به قطر رفته است و قرار است در گفتگوهای مقدماتی در روزهای یک‌شنبه و دوشنبه اشتراک کنند.

اعضای طالبان در قطر نیز تایید کرده‌اند که گفتگویی برای چند روز با مقام‌های افغان و همچنین برخی مقام‌های پاکستانی و دیگر کشورها برنامه ریزی شده است.

لودین گفته است: «گفتگوهای باز بر صلح در افغانستان استوار است. در این گفتگوها نمایندگان افغانستان، پاکستان، طالبان و برخی سازمان‌ها حضور خواهند داشت.»

او در ادامه گفت که اعضای شورای صلح افغانستان برعلاوه گفتگو با نمایندگان طالبان در قطر با دو نماینده حزب اسلامی نیز دیدار خواهند کرد. حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار دیگر گروه شورشی است که علیه حکومت و نیروهای خارجی می جنگد.

این نشست برنامه‌ریزی شده گام مهمی به جلو برای شروع گفتگوهای رسمی صلح خواهد بود. اما معلوم نیست کسانی که از جانب طالبان در این مذاکرات شرکت دارند تاییدی ملاعمر رهبر این گروه را نیز با خود دارند یا نه.

اشرف‌غنی رئیس جمهوری تامین صلح از طریق مذاکره با طالبان را در اولویت کاری خود قرار داده است و در تلاش است که همکاری پاکستان را در این زمینه جلب کند.

لوی درستیز پاکستان در ماه فبروری به رئیس جمهوری افغانستان گفت که چهره‌های برجسته طالبان آماده گفتگوی مستقیم با حکومت افغانستان برای ختم جنگ‌اند، اما از آن زمان تا حالا نشانه‌ای از پیشرفت دیده نشده بود.