مخالفت پاکستان با راهبرد امنیت ملی آمریکا

  • انتشار: ۲۹ قوس ۱۳۹۶
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 34619

وزارت خارجه پاکستان ضمن مخالفت با راهبرد امنیت ملی آمریکا که به تازگی از سوی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا اعلام شده، گفته است که این کشور در سال اخیر با افراط گرایان و تروریست ها بدون در تفکیک مبارزه کرده است.

پاکستان راهبرد امنیت ملی جدید دولت آمریکا را که در آن از اسلام آباد خواسته شده علیه پناهگاه‌های امن تروریست‌ها در این کشور اقدام کند، رد کرد.

خبرگزاری فرانسه گزارش داده است، وزارت خارجه پاکستان در بیانیه‌ای اعلام کرده در سال‌های اخیر نیروهای امنیتی پاکستان عملیات‌های ضد تروریستی موثر و بدون تبعیضی را علیه افراط گران و تروریست‌ها انجام دادند.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا روز دوشنبه با اعلام سیاست امنیت ملی دولتش از پاکستان خواست تلاش‌های ضد تروریستی‌اش را از جمله به گروه شبه‌نظامی‌اش را تشدید کند.

درعین حال جنرال آصف غفور، سخنگوی ارتش پاکستان نیز در مصاحبه‌ای اظهار داشت: ما همواره با تروریسم برخورد کرده‌ایم و در ضمن در نظر داشتن منافع‌مان به این روند ادامه خواهیم داد.

او با اشاره به حمله سال ۲۰۰۱ آمریکا به افغانستان گفت: همه می‌دانند که جنگ علیه تروریسم چطور آغاز شد و چطور بر ما تحمیل شد.

او خاطر نشان کرد: ما قرار نیست جنگ افغانستان را به خاک خودمان بازگردانیم. این باید کاملا شفاف باشد.

او همچنین درخصوص ادعاهای آمریکا درباره کمک‌هایی که به پاکستان برای برخورد با تروریست‌ها داده است گفت: هرچیزی که آمریکا به پاکستان پرداخت کرده تنها برای منافع امنیتی و منطقه‌ای خودش بوده است. ما نیازی به پول آمریکا نداریم. ما فقط نیاز داریم که فداکاری‌های ما در این جنگ درک شود.

اشرف غنی، رئیس‌جمهور این راهبرد را “سنگ بنای تلاش‌های دوجانبه برای شکست تروریسم و ایجاد ثبات در افغانستان” توصیف کرد.

این در حالی است که به موجب این راهبرد نظامیان آمریکایی در افغانستان اکنون اختیاراتی مضاعف برای تعقیب تروریست‌ها به دست آوردند.