محمد محقق: سرپرست وزارت دفاع در سقوط منطقه میرزااولنگ کوتاهی کرده است

  • انتشار: ۱۶ اسد ۱۳۹۶
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 28354
محمد محقق

محمد محقق، معاون دوم ریاست اجرایی، طارق شاه بهرامی سرپرست وزارت دفاع را به کوتاهی در جلوگیری از کشتار غیرنظامیان در منطقه میرزااولنگ ولسوالی صیاد، ولایت سرپل متهم کرده است. وی سقوط این منطقه استراتژیک در نزدیکی ولایت سرپل را سوال برانگیز خواند.

محمد محقق در بیانیه ای به شدت از حکومت در پیوند به سقوط منطقه میرزااولنگ و تیرباران حدود ۴۰ غیرنظامی به دست طالبان انتقاد کرده است.

آقای محقق گفته است که وی پس از آغاز درگیری بین نیروهای امنیتی و طالبان در منطقه میرزااولنگ با رییس اجرایی و سرپرست وزارت دفاع تماس گرفته و نگرانی‌هایش در مورد احتمال سقوط این منطقه با آنان در میان گذاشته است.

معاون دوم ریاست اجرایی بیان داشته که داکتر عبدالله عبدالله رییس اجرایی به او اطمینان داده بود که با وزارت دفاع هماهنگى می‌کند که هم کمک هوایى و هم زمینى انجام شود. به گفته وی؛ رییس اجرایی این هدایت را به مسوولان امنیتی و دفاعی داده است.

آقای محقق افزوده:” شب ١٣ اسد با وزیر دفاع در تماس شدم تا بدانم چى اقداماتى صورت گرفته. متوجه شدم که ایشان ازمنطقه و اهمیت سوق الجیشى آن براى ولایت سرپل شناخت ندارد و اقدامى هم انجام نداده بود، فقط همین قدر گفت که یک منطقه سرپل یکتعداد نفر پولیس محلى چند سنگر را رها کرده. من با اصرار تاکید کردم که باید به آن منطقه کمک هوایى صورت گیرد تا منطقه حفظ شود. با بى میلى وعده داد، ولى فردای آن به روز ١٣ اسد با اینکه کوردینات هاى منطقه هم داده شده بود هیج کارى انجام نشد تا اینکه مردم شکست خوردند و این فاجعه تکان دهنده صورت گرفت”.

وی سقوط این منطقه را سوال برانگیز خوانده و گفته که خبر سقوط فاجعه بار منطقه استراتژیک میرزا ولنگ از حوادث دردناک و فراموش نشدنى است.

معاون دوم ریاست اجرایی از دولت و قوتهاى بین المللى خواسته که به تعهدات شان در قبال ملت مبنى بر تامین امنیت و رفاه براى مردم و دفاع از مرزهاى افغانستان صادقانه عمل نموده از قربانى شدن مردم براى مطامع دیگران جلو گیری و از مردم شهید پرور میرزاولنگ دلجویی لازم را به عمل آورند.

گفتنی است که روز گذشته (شنبه ۱۴ اسد) منطقه میرزااولنگ ولسوالی صیاد ولایت سرپل به دست طالبان سقوط کرد. طالبان پس از تصرف این منطقه دست به جنایات ضد بشری زده و دستکم ۴۰ غیرنظامی این منطقه را پس از آن که به گروگان گرفتند، و بعد این غیرنظامیان را به گلوله بستند.