محمد بن نایف؛ ولیعهد جدید عربستان

  • انتشار: ۹ ثور ۱۳۹۴
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 4766

به گزارش خبرگزاری اطلس به نقل از العالم، «محمد بن نایف بن عبدالعزیز آل سعود» در ۳۰ ماه آگوست ۱۹۵۹ میلادی متولد شد، و از پسران «نایف بن عبدالعزیز» ولیعهد سابق عربستان از همسرش جوهره بنت عبدالعزیز بن مساعد آل سعود می باشد.

او تحصیلات اولیه خود را در شهر ریاض پایتخت عربستان سپری کرد، و در سال ۱۹۸۱ میلادی از یکی از دانشگاههای آمریکا مدرک کارشناسی علوم سیاسی گرفت و چند دوره نظامی پیشرفته مربوط به مبارزه با تروریسم را در داخل و خارج عربستان گذراند.

محمد بن نایف در بخش خصوصی چندین سال کار می کرد، تا اینکه فهد شاه سابق سعودی در ماه مه سال ۱۹۹۹ میلادی او را به عنوان معاون وزیر کشور در امور امنیتی با رتبه عالی و سپس با رتبه وزیر تعیین کرد.

محمد بن نایف ۵۶ ساله به داشتن نفوذ زیاد، و همچنین مشت آهنین در وزارت کشور مشهور است. شاهزاده نایف چند دهه سمت وزیر کشور را برعهده داشت.

محمد بن نایف در سپتامبر سال ۲۰۰۹ میلادی از تلاش برای ترور توسط یک عامل انتحاری جان سالم بدر برد. این عملیات در خانه اش در جده روی داد که به مرگ عامل انتحاری منجر شد اما وی جراحت های سطحی برداشت.

بر اساس فرمان پادشاه، محمد بن نایف علاوه بر ولیعهدی، معاون رئیس شورای وزیران و وزیر کشور و رئیس شورای امور سیاسی و امنیتی برعهده است.

مقرن بن عبدالعزیز آل سعود تا پیش از این ولیعهد پادشاه و معاون رئیس شورای وزیران بود؛ و دوران ولیعهدی وی کمتر از ۱۰۰ روز طول کشید.

پادشاه عربستان در ژانویه گذشته در حکمی محمد بن نایف را به عنوان جانشین ولیعهد با حفظ سمت در وزارت کشور تعیین کرده بود.
پسر ملک سلمان نیز که اکنون وزیر دفاع است، به عنوان جانشین ولیعهد تعیین شد.