محققان آمریکایی: یکبار تزریق واکسن کرونا کافی نیست

  • انتشار: ۱۰ سنبله ۱۳۹۹
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 93756

به نقل از سی ان ان، هنگامی که واکسن کرونا به بازار عرضه شود، مردم به ۲ دوز واکسن نیاز دارند و این افزایش نیاز به واکسن می‌تواند باعث مشکلات واقعی شود.  

برخی مشکلات احتمالی این موضوع احتمالا لجستیکی است. مشکلاتی از قبیل تهیه کیت‌های آزمایشی و تجهیزات حفاظتی در سرتاسر مناطق درگیر می‌تواند مشکلاتی برای تأمین و توزیع ایجاد کند.  

سایر نگرانی‌های احتمالی بیشتر انسانی است. چراکه متقاعد کردن مردم برای تزریق واکسن آن هم نه یکبار می‌تواند مسئولیت بسیاری دشواری باشد.  

«کلی مور» استاد دانشگاه وندربیلت آمریکا گفت: شکی نیست این پیچیده‌ترین و بزرگترین برنامه واکسیناسیون در تاریخ بشر است و این امر مستلزم تلاش و پیشرفت بسیاری است که پیش از آن هرگز تجربه‌اش را نداشته‌ایم.  

در این میان، دو شرکت دارویی «مدرنا» و «فایزر» در فاز ۳ آزمایش‌های بالینی در مقیاس بزرگ قرار دارند. ۳۰ هزار داوطلب در هر یک از آزمایشات دو دوز دریافت می‌کنند، با این تفاوت که مدرنا با فاصله ۲۸ روز و فایزر با فاصله ۲۱ روز تزریق دو دوز را آزمایش می‌کند.  

انتظار می‌رود شرکت دارویی «آسترازنکا» نیز آزمایش‌های مرحله ۳ را در این ماه آغاز کند. آزمایشات فاز ۱ و فاز ۲ آن‌ها از دو دوز با فاصله ۲۸ روز انجام شده است.  

گفته می‌شود جای شگفتی نیست که واکسن کرونا احتمالا به دو دوز نیاز دارد. بسیاری از واکسن‌ها از جمله واکسن‌های کودکان آبله مرغان و هپاتیت نوع آ و واکسن بزرگسالان برای زونا هم به دو دوز نیاز دارند.  

به نوشته ایرنا؛ براساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری بیماری در بهار سال ۲۰۰۹، هنگامی که نوع جدیدی از آنفولانزا گسترش یافت، برنامه واکسیناسیون ماهها برای ۱۶۱ میلیون آمریکایی به طول انجامید.  

این بدان معنی است که برنامه واکسن کرونا هم در آینده دشوار خواهد بود اما غیرممکن نیست.