محدودیت های شدید نیروهای سعودی برای مردم منطقه عوامیه در شرق این کشور

  • انتشار: ۷ اسد ۱۳۹۶
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 27388

اقدامات خشونت آمیز نیروهای امنیتی عربستان در منطقه عوامیه در شرق این کشور شدت گرفته است. گفته می شود در این منطقه محدودیت های زیادی برای گشت و گذار مردم عوامیه روی دست گرفته شده است.

فعالان سعودی از اعمال قانون منع آمد و شد در منطقه شیعه نشین «العوامیه» واقع در شرق عربستان در پی تشدید درگیری‌های اخیر خبر دادند.

منابع اطلاع‌رسانی غیررسمی عربستان گزارش دادند که مسئولان سعودی در منطقه شیعه‎نشین العوامیه قانون منع آمد و شد اعمال کردند.

فعالان توئیتری عربستان خبر دادند که ورودی و خروجی العوامیه با دیوارهای بتونی بسته و برق این منطقه نیز قطع شد.

بر اساس این گزارش، موترهای پولیس سعودی در ورودی و خروجی منطقه العوامیه واقع در شرق عربستان و روستاهای مجاور آن اعم از «الناصره، الحسین، البحاری، القدیح و صفوی» مستقر شده‌اند.

مناطق شرقی عربستان به ویژه قطیف به دلیل حملات نظامیان آل‎سعود بویژه طی ماه‌های اخیر همواره شاهد درگیری‌ها مسلحانه است و تاکنون ده‌ها نفر از اهالی این منطقه شیعه‎نشین کشته و صدها نفر از شهروندان و فعالان مدنی و سیاسی دستگیر شدند.

مناطق شیعه نشین شرق عربستان از سال 2011 میلادی تاکنون صحنه اعتراضات مردمی برای پایان دادن به سیاست‌های تبعیض‌آمیز رژیم سعودی است، اما دولت عربستان هر بار برای ساکت کردن صدای حق و عدالت دست به اقدامات سرکوبگرانه می‎زند و مخالفان خود را به اتهامات مختلف از جمله اتهامات تروریستی بازداشت و اعدام می‎کند.

اقدامات خشونت‌آمیز دولت عربستان علیه ساکنان شرق این کشور و صدور احکام قضایی به اتهام شرکت در تظاهرات و اغتشاش بویژه طی ماه‌‌های اخیر همزمان با تشدید حملات نظامیان سعودی به محله «المسوره» زادگاه شهید شیخ نمر روحانی برجسته شیعی این کشور که در جنوری 2016 اعدام شد، افزایش یافت.