محب: صلح و جنگ با هم ادامه دارد/ طالبان به زودی صلح نمی‌کند

  • انتشار: ۴ عقرب ۱۳۹۹
  • سرویس: سیاست
  • شناسه مطلب: 96081

حمدالله محب، مشاور امنیت ملی با اشاره به توانایی نیروهای امنیتی گفت: طالبان زمانی صلح خواهد کرد که باور کند در جنگ شکست خورده است.

وی افزود که برای فرصت دادن به صلح تلاش می‌کنیم و منتظریم که ببینیم آیا طالبان مایل به صلح و واقع‌بینی درباره نقش خودشان در آینده افغانستان هستند؟

محب گفت که اگر طالبان همچنان بر جنگ پافشاری کنند ما برنامه دفاعی داریم که از مردم و کشور افغانستان حفاظت خواهد کرد.

مشاور امنیت ملی ادامه داد: «صلح و جنگ با هم ادامه دارد و طالبان هرگز به این زودی صلح نمی‌کند، مگر باور کند ما می‌توانیم آن‌ها را در جنگ شکست دهیم. بنابراین، آن‌چه آن‌ها انجام می‌دهند، گرفتن وقت است چون به توانایی‌های ما باور ندارند.»

وی اظهارداشت که به نظر طالبان، وقتی نظامیان خارجی افغانستان را ترک کنند، دولت افغانستان قادر به ادامه بقا نخواهد بود. آنها هنوز باور ندارند که عملیات‌ها توسط نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان انجام می‌شود.

محب درباره تاثیر انتخابات آمریکا بر افغانستان نیز گفت: «آمریکایی‌ها اکنون معتقدند که نظامیان آنها باید به کشورشان بازگردند در نتیجه هر دولتی که روی کار آید، فکر می‌کنم این سیاست آن خواهد شد. تنها چیزی که فرق خواهد کرد، رویکرد آن است».

به نوشته تسنیم، مشاور امنیت ملی همچنین با اشاره به اظهارات برخی کارشناسان و شخصیت‌ها در افغانستان درباره احتمال بروز جنگ داخلی نیز اظهار داشت که حکومت افغانستان هر کاری می‌کند تا از آن جلوگیری کند.