محافظان اشرف غنی این بار نیز بعد از توقیف و دشنام یک خبرنگار، وی را به زندان تهدید کردند

  • انتشار: ۱ سنبله ۱۳۹۵
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 15112

محافظان رئیس جمهور غنی که سابقه آدم ربایی و ضرب و شتم افراد را در کارنامه دارد در تازه ترین عمل خود، یک خبرنگار را پس توهین و دشنام، به شش ماه زندان تهدید کرده‌اند.

مسعود انصار خبرنگار رادیو کلید، می‌گوید که صبح دوشنبه زمانی که برای پوشش یک مراسم افتتاح قصر ستوری به مقر وزارت امور خارجه می‌رفته است از سوی محافظان رییس جمهور تهدید شده‌اند.

آقای انصار می‌ گوید؛ وی زمانی که توسط محافظان اشرف‌غنی مورد تهدید قرار گرفت که از راه‌ بندان و مشکلات ناشی از حضور رییس جمهور در مراسم افتتاح قصر ستوری با موبایلش فیلم می‌گرفت. این خبرنگار تاکید کرده که محافظان رییس جمهور پس از فیلم‌برداری وی را توقیف کرده و دشنام داده‌اند و همچنین گفته‌ که آنان می‌توانند به جرم عکاسی وی را شش ماه به زندانی نماید. تلفن همرای این خبرنگار نیز توسط محافظان اشرف‌غنی ضبط شده است.

در همین‌حال، عبدالمجیب خلوتگر از مسوولان دفتر «نی» در کابل، از این اقدام محافظان رییس جمهور انتقاد کرده و گفته است برای این که اشرف‌غنی نیت خود را برای حمایت از آزادی بیان و رسانه‌ها در عمل ثابت سازد، باید با محافظان خود در قبال این مساله برخورد قانونی نماید. آقای خلوتگر می‌گوید: «اکنون فرصت آن است که رییس جمهور محمد اشرف‌غنی ثابت کند که او در عمل طرفدار و حامی آزادی بیان است و نمی‌گذارد خبرنگاران و آزادی بیان از سوی نزدیک‌ترین همکاران ریاست جمهوری اهانت و تهدید شوند.»

اما شاه حسین مرتضوی معاون سخنگوی دفتر ریاست جمهوری افغانستان، در تماسی به دفتر «نی» گفته است که چگونگی برخورد محافظان رییس جمهور با خبرنگار رادیو کلید به صورت شفاف مورد بررسی قرار گرفته و عاملان این خشونت مجازات خواهند شد.

این بار اول نیست که محافظان رئیس جمهور دست به اعمال غیرقانونی می زند، محافظان غنی قبلا نیز یک فعال مدنی را در سخرانی رئیس جمهور در بریتانیا مورد ضرب و شتم قرار دادند. در موردی دیگر در مراسم افتتاح بند سلما در هرات و بر اثر سرعت زیاد موترهایشان یک جوان هراتی را به قتل رساند و در قضیه ای دیگر هم فردی را اختطاف کرده بودند.

خشونت‌ علیه خبرنگاران در افغانستان از سوی مقام‌ها و مسوولان دولتی مساله تازه نیست و بارها چنین اتفاق‌هایی افتاده اما تاکنون هیچ فردی به دادگاه کشاندن نشده است.