محاصره مسجد الاقصی توسط هزاران سرباز اسرائیلی

  • انتشار: ۲۹ ثور ۱۳۹۷
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 42297

به گزارش خبرگزاری اطلس،در نخستین جمعه ماه مبارک رمضان، فلسطینیان نوار غزه راهپیمایی‌ای با عنوان «جمعه وفاداری به شهدا و مجروحان» برگزار کردند.

راهپیمایی‌های بازگشت از 30 مارس به مناسبت «روز زمین» در فلسطین آغاز شده و هر هفته برگزار می‌‌شود؛ مردم غزه و کرانه باختری در دوشنبه و سه‌شنبه هفته گذشته به مناسبت سالروز اشغال فلسطین و انتقال اجباری فلسطینیان نیز به صورت گسترده در این راهپیمایی شرکت کردند و غزه 63 شهید و بیش از 2800 زخمی داد؛ از ابتدای راهپیمایی‌های بازگشت تاکنون بیش از 100 فلسطینی به شهادت رسیده‌اند.

در همین راستا «کمیته ملی راهپیمایی بازگشت و شکست محاصره» که فراخوان برگزاری تظاهرات هشتمین جمعه «بازگشت» را داده، بر حفظ ماهیت مسالمت‌آمیز و مردمی بودن آن تأکید کرد.

اگرچه کمیته ویژه راهپیمایی بازگشت بر ماهیت مسالمت‌آمیز بودن آن تأکید کرده اما رژیم صهیونیستی خود را برای سرکوب این تظاهرات آماده کرده است. این رژیم اشغالگر همچنین با مستقر کردن تعداد زیادی از نیروهای نظامی خود در قدس، این شهر اشغالی را به پادگان نظامی تبدیل کرده و محدودیت‌های خاصی را برای ورود نمازگزاران فلسطینی به شهر تعیین کرده است.

نظامیان صهیونیست صبح جمعه جوانان کمتر از 40 سال کرانه باختری رود اردن را از ورود به قدس برای مشارکت در نماز جمعه مسجدالاقصی منع کردند و در گذرگاه قلندیا نیز به ضرب و جرح جوانان پرداختند.

پلیس اسرائیل در بیانیه‌ای اعلام کرد که هزاران نیروی خود را در سراسر قدس بویژه اطراف مسجدالاقصی مستقر کرده است.

جوانان کم سن و سال فلسطینی برای رساندن خود به مسجدالاقصی و خواندن نماز در این مسجد مقدس از روی دیوار اطراف قدس با نردبان و طناب بالا رفتند که نظامیان صهیونیست با آنها برخورد کردند که در این درگیری‌ها معمولاً جوانان فلسطینی یا دچار شکستگی برخی از نواحی بدن خود یا بازداشت می‌شوند.

راهپیمایی‌های بازگشت ادامه دارد.

اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی حماس، روز گذشته در خطبه نماز جمعه در نوار غزه اعلام کرد خو‌ن‌های شهدای غزه‌‌‌‌‌‌‌‌‌، سکوت و توطئه در مرحله فعلی علیه فلسطین را از بین برد.

هنیه افزود: خون‌های شهدا «عزت، ثبات، مسیر و آینده» قدس و تمام سرزمین مبارک فلسطین است.

تجاوز به فلسطین‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌، انتقال سفارت آمریکا به قدس، سکوت [برخی کشورها] در منطقه و توطئه بین‌المللی علیه آرمان فلسطین ناراحت‌کننده است.

رهبر حماس تصریح کرد: خون‌های شهدا بار دیگر مسأله فلسطین را زنده کرد و دستاوردهای بزرگی در مسیر بزرگ‌ترین دستاورد یعنی آزادسازی فلسطین داشت.

رهبر حماس تأکید کرد: برخی شایعه‌ها مبنی بر اینکه گروه‌های فلسطینی قصد پایان دادن به راهپیمایی بازگشت را دارند، صحت ندارد، این راهپیمایی‌ها تصمیمی ملی است و تا رفع کامل محاصره غزه ادامه پیدا خواهد کرد.

بیانیه ضعیف اتحادیه عرب درباره کشتار فلسطینیان

جلسه فوق‌العاده وزرای خارجه اتحادیه عرب پنجشنبه در قاهره برگزار شد.

در این نشست، عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان سعودی به عنوان رئیس جلسه، با تأکید بر اینکه انتقال سفارت آمریکا به قدس به طور کامل اشتباه است، از انتقادات گسترده جامعه جهانی در قبال تصمیم آمریکا استقبال کرد.

احمد ابوالغیط، دبیرکل اتحادیه عرب نیز تلاش کرد عربستان را مدافع حقوق فلسطینیان نشان دهد و در ابتدای سخنان خود از ریاض جهت دعوت به برگزاری این نشست تمجید کرد.

وی در ادامه تحقیق بین‌المللی درباره جنایات رژیم صهیونیستی در غزه را  خواستار شد.

دبیرکل اتحادیه عرب همچنین کشورهایی مانند گواتمالا را که به پیروی از آمریکا اقدام به انتقال سفارت خود به قدس کرده‌اند به قطع رابطه دیپلماتیک تهدید کرد.فلسطینیان می‌خواهند آزادانه زندگی کنند

گزارشگر شورای حقوق‌بشر سازمان ملل درباره فلسطین می‌گوید که استفاده از زور توسط نیروهای اسرائیلی علیه مردم فلسطین براساس معاهده رم جنایت جنگی محسوب می‌شود.

مایکل لینک روز گذشته همچنین گفت: «من باید به قتل‌عام و رنج شدید و صدمه جدی که متوجه جسم یا سلامت غیرنظامیان اشاره کنم که هم ناقض کنوانسیون ژنو است و هم بنابر معاهده رم جنایت‌ جنگی محسوب می‌شود».

گزارشگر شورای حقوق‌بشر سازمان ملل  افزود: «تظاهرات‌های غزه اغلب غیرمسلحانه و به دور از خشونت برگزار شده‌ است.

هزاران تن شعار می‌دهند و اعتراض خود را به شرایط خود اعلام می‌کنند و خواستار آینده‌ای بهتر هستند.

بله! تعدادی کوکتل‌مولوتف پرتاب می‌کنند و تعداد کمی هم بادبادک با مواد آتش‌زا حمل می‌کنند یا اینکه به نرده‌های سیم‌خاردار حمله می‌کنند اما اکثریت در تظاهرات به دور از خشونت برگزار می‌کنند و تنها یک آرزوی قدیمی دارند و آن هم این است که آزادانه در سرزمین خود زندگی کنند».

سازمان ملل اعلام کرده است در طول 7 هفته گذشته بیش از 100 فلسطینی در تظاهرات‌ها  به وسیله نظامیان اسرائیلی کشته شده‌اند.

در میان این افراد، کودکان، خبرنگاران، پزشکان و بسیاری از جوانان که کار ندارند دیده می‌شوند.

شمار زخمیان هم تقریبا 12 هزار تن اعلام شده است.