لاوروف: اصرار بر حذف بشاراسد «ساده اندیشی» است

  • انتشار: ۱۹ عقرب ۱۳۹۴
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 11389

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه از پافشاری در مذاکرات صلح سوریه برای برکناری بشار اسد از قدرت انتقاد کرد. او گفت بیش از هر چیز باید بر تعیین نماینده اپوزیسیون سوریه و تشخیص گروه‌های افراطی تمرکز وجود داشته باشد.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه٬ روز دوشنبه (۹ نوامبر/ ۱8 عقرب) درباره دور آتی مذاکرات صلح سوریه که قرار است شنبه و یک‌شنبه هفته جاری برگزار شود تاکید کرد که این مذاکرات نباید صرفا بر کناره‌گیری بشار اسد از قدرت متمرکز باشد. او این رویکرد را «ساده‌انگارانه» خواند.

به گزارش آسوشیتدپرس٬ سرگئی لاوروف که در حین سفرش به ارمنستان با خبرنگاران صحبت می‌کرد٬ گفت مذاکرات باید بر این‌که چه کسی می‌تواند نماینده اپوزیسیون سوریه باشد و چه کسی از گروه‌های افراطی است متمرکز باشد.

در نشست پیشین وین که در روز ۳۰ اکتبر برگزار شد و در آن روسیه، آمریکا، عربستان، ایران و چندین کشور دیگر حضور داشتند٬ به صورت رسمی به موضوع برکناری اسد پرداخته نشد. با این‌همه لاوروف درباره این نشست گفت برخی از شرکت‌کنندگان نشست وین به فشار برای برکناری اسد به جای تصمیم‌گیری درباره این‌که چه کسی باید در مذاکرات حاضر شود پرداختند.

لاوروف همچنین خواستار افزایش تعداد شرکت‌کنندگان در مذاکرات صلح سوریه شد. او گفت بایستی در نشست آتی٬ کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اسلامی و اتحادیه عرب نیز حضور داشته باشند.

نشست بین‌المللی وین برای حل بحران سوریه در روز ۳۰ اکتبر به مدت یک روز و در عرض هشت ساعت برگزار شد و بدون نتیجه‌گیری در مورد سرنوشت بشار اسد، رئیس جمهور این کشور به پایان رسید. ایران برای نخستین بار در رایزنی سیاسی بین‌المللی بر سر سرنوشت سوریه شرکت داشت.

 

تفاوت بنیادین

فیلیپ هاموند٬ وزیر امور خارجه بریتانیا نیز در آستانه نشست آتی سوریه که با حضور بازیگران بین‌المللی و منطقه‌ای برگزار می‌شود، گفت تلاش‌های زیادی پشت پرده در جریان است. به گفته او جان کری٬ وزیر امور خارجه آمریکا٬ دراین‌باره بسیار فعال است. با این‌همه او که در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک صحبت می‌کرد، گفت هیچ کس نباید بزرگی چالش پیش‌رو را دست کم بگیرد.

هاموند به “تفاوت بنیادین” میان بریتانیا، آمریکا و دیگر کشورهایی که اعتقاد دارند اسد باید قدرت را واگذار کند، و روسیه و ایران که معتقدند اسد باید در انتخابات آینده حضور داشته باشد اشاره کرد. هاموند ورود گروه‌های اپوزیسیون به فرایند سیاسی را بی‌آن‌که مشخص شود اسد در چه مرحله‌ای قدرت را ترک خواهد کرد ناممکن دانست.

اعلام آمادگی ایران برای شرکت در نشست این هفته

روز گذشته ایران اعلام کرد در نشست آتی پیرامون وضعیت سوریه شرکت خواهد کرد. به گزارش وب‌سایت دولت ایران، حسین امیر عبداللهیان٬ معاون عربی و آفریقایی وزیر امور خارجه، “واقع‌نگری” تمامی طرف‌ها برای حل سیاسی بحران سوریه را مهم دانست و گفت: «ایران برای کمک به حل سیاسی این بحران در نشست وین شرکت می کند.»

در همین روز محمد جواد ‍ظریف٬ در کنفرانس مشترک با همتای بلژیکی‌اش درباره نشست آتی وین گفته بود: «دو موضوع مهم در دستور کار اجلاس است یکی تعیین گروه‌های تروریستی که به نظر ما واضح است که گروه‌های تروریستی کدام هستند و موضوع دوم توافق درباره ادامه کار است.»

آقای ظریف همچنین گفت: «ما به دو اصل مبارزه با تروریسم به عنوان وظیفه‌ای بین‌المللی و تعیین سرنوشت مردم سوریه توسط مردم سوریه اعتقاد داریم و می‌توانیم در این زمینه تسهیل‌کننده باشیم.»

علی اکبر ولایتی٬ مشاور ارشد امور بین‌الملل آیت الله خامنه‌ای نیز روز یکشنبه گفته بود: «ما نمی‌توانیم صحنه سیاسی را ترک کنیم اما حضور در صحنه سیاسی و انجام مذاکرات به معنی عقب نشینی از اهداف اعلام شده ما نیست.»