قهرمانی که 50 هزار ماین خنثی کرده است و هنوز زنده است

  • انتشار: ۶ دلو ۱۳۹۵
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 17323

آکی ری اهل کامبوج متولد 1970 است و اکنون 45 سال دارد، او زمانی که کودکی بیش نبود به عنوان سرباز در صفوف ارتش استخدام شده بود وی در طی 15 سال 50 هزار ماین را خنثی کرده است و هنوز زنده است.

آکی ری اهل کامبوج متولد 1970 است و اکنون 45 سال دارد، از کودکی به جبهه‌های جنگ رفته و به عنوان سرباز در صفوف ارتش خود استخدام شد؛ در ابتدا به دلیل سن کم ماین‌های ضد نفر را خنثی می‌کرد اما بعدها به صفوف اول جنگ رفت و اسلحه به دست گرفت.

وی در مصاحبه‌ای گفت: به عملیات ماین‌ها عادت کرده بودم و از مشاهده اینکه عده‌ای از مردم توسط ماین‌ها مجروح یا مثله می‌شدند ناراحت می‌شدم؛ وی بعد از تمام شدن جنگ در سن 20 سالگی برای اولین بار به مدرسه رفت و شروع به درس خواندن کرد و در حال حاضر قادر است به 6 زبان صحبت ‌کند.

در سال 1992 برای پاک کردن ماین‌ها استخدام شد و طی 15 سال 50 هزار ماین را با حفر اطراف ماین توسط چاقو و انبر خنثی کرد؛ وی از سال 1992 تا 2007 حدود 50 هزار ماین را خنثی کرد؛ و آن طور که تخمین زده شده است حدود 5 میلیون ماین در کامبوج وجود دارد و این سرباز قدیمی به خاطر کودکانی که بر اثر انفجار ماین ها یتیم شده‌اند، هنوز مشغول جمع آوری و پاکسازی آنهاست.

شبکه خبری “سی ان ان” آکی ری را یک مبارز شجاع اعلام کرد و به عنوان یکی از ده قهرمان سال 2010 معرفی کرد؛ مستندی به زبان انگلیسی از مبارزه طولانی وی به نام «سرباز کامل» ساخته شد.