قاضی لغو کننده دستور مهاجرتی ترامپ کیست؟

  • انتشار: ۱۸ دلو ۱۳۹۵
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 17704

جیمز روبارت، قاضی فدرال در شهر سیاتل ایالت واشنگتن آمریکا، که در دولت جورج بوش منصوب شده، حکم داده است که دستور اجرایی دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری این کشور برای منع ورود شهروندان هفت کشور ایران، عراق، لیبی، سومالی، سودان، سوریه و یمن متوقف شود.

دستور قضایی جیمز روبارت، یک عقب‌نشینی بزرگ برای دولت دونالد ترامپ است. این دستور دادگاه فدرال، قانونی بودن سیاست‌های ترامپ را با چالش مواجه کرده است. فعلا که دولت آمریکا ممنوعیت ورود اتباع هفت کشور مسلمان و همه پناهجویان به آمریکا را متوقف کرده است. هرچند که ترامپ گفته دستور این قاضی لغو می‌شود.

اما روبارت در دستور قضایی خود برای لغو دستور مهاجرتی ترامپ نوشت: «دادگاه نتیجه می‌گیرد که با توجه به وضعیت به وجود آمده، امروز شرایط به گونه‌ای شده است که باید در دستور ترامپ دخالت کند تا وظیفه خود را طبق قانون اساسی اجرا کرده باشد.»

کاخ سفید در حال آماده‌سازی برای برای مبارزه با قاضی‌ای است که دستور مهاجرتی دونالد ترامپ را در همه ایالت‌های آمریکا لغو کرده است.

قاضی روبارت کیست؟

جیمز روبارت از سال ۲۰۰۴ قاضی فدرال در دادگاه منطقه‌ای سیاتل در غرب ایالت واشنگتن آمریکا است. از سال ۲۰۱۶ وضعیت او در حالت ارشد قرار گرفت. روبارت سال ۱۹۴۷ در سیاتل به دنیا آمد و تحصیلات خود را در سال ۱۹۷۳ میلادی در دانشکده حقوق جورج تاون به اتمام رساند، او ویراستار مجله حقوق جورج تاون هم بود.

در جلسه تایید روبارت به عنوان یک قاضی دولتی، یک سناتور دموکرات از واشنگتن از سخاوتمندی او در خدمات اجتماعی تقدیر کرد.

جیمز روبارت رئیس سابق و متولی اصلی خانه کودکان سیاتل است، خانه کودکان سیاتل محلی است که شرایط سلامت روان کودکان و خانواده آنها را تحت کنترل قرار می‌دهد، او همچنین از خانه کودکان واشنگتن حمایت گسترده می کند.

این اولین باری نیست که اسمش در خبر می‌آید

روبارت سال پیش هم برای این ادعا که در حادثه‌ای پولیس از تعداد زیادی مامور استفاده کرده بود جنجال آفریده بود. بر اساس فیلمی که سال ۲۰۱۶ در سایت دادگاه فدرال پخش شده بود او می گفت: زندگی سیاه‌پوست‌ها مهم است. ولی در تیراندازی پولیس‌ها ۴۱ درصد سیاه‌پوست و ۲۰ درصد سفید پوست‌ کشته شده‌اند.

او این حرف را سال ۲۰۱۲ در دادگاهی عنوان کرد که در آن دولت اوباما علیه پولیس سیاتل شکایت کرده بود. بعد از این دادگاه، از پولیس خواسته شد تا در سیاست های خود تغییراتی ایجاد کند.

یک سناتور جمهوری‌خواه هم از او تعریف کرده و گفته است که جیمز روبارت خدمات خیریه‌ای برای پناهندگان انجام داده است.

سیستم قضایی را وسیله ای برای کمک به مردم می داند

چندی پیش بود که او از استفاده کردن از دادگاه ها برای دفاع از مردمی گفت که از حقشان محروم هستند، او در این رابطه گفت: «من افراد زیادی را دیدم که احساس می کنند نظام حقوقی علیه آنها است یا عدالت برای آنها رعایت نشده. از زمان حضور من در این سیستم تلاش کردن به آنها نشان دهم که سیستم حقوقی به نفع آنها است و می تواند فرصتی برای آنها باشد تا جبران مافات کنند. کار کردن با افرادی که یک نیاز فوری دارند و اینکه شما می توانید به آنها کمک کنید، رضایت بخش ترین قسمت حقوق است.»

منبع: خبر آنلاین