قاتل ستایش دختر شش ساله افغانستانی در ایران به دو بار اعدام محکوم شد

  • انتشار: ۳ میزان ۱۳۹۵
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 15876

وکلای ستایش دختر شش ساله افغانستانی می گویند ؛ قاتل ستایش، به دو بار اعدام محکوم شده است، ستایش شش ساله حدود پنج ماه قبل به طریق هولناکی به قتل رسید.

اواخر ماه حمل امسال خبری هولناک در فضای رسانه‌ای کشور منتشر شد: «تجاوز پسر ایرانی به دختر بچه 6 ساله افغانستانی در حومه تهران و قتل وی».

این خبر به سرعت در فضای مجازی دست و به دست شد و از همان ساعات اولیه موج همدردی با خانواده «ستایش قریشی» دختر 6 ساله افغانستانی آغاز گردید.

به گزارش تسنیم؛ در فضای همدلی خاصی که میان دو ملت ایجاد شده بود، ایرانی‌‌ها در کنار افغانستانی‌ها خواستار محاکمه قاتل ستایش قریشی شدند و از قوه قضائیه خواستند تا با نگاه انسانی و اسلامی و با توجه به قوانین جمهوری اسلامی ایران  به این پرونده رسیدگی کند.

مقامات قوه قضائیه ایران و فرماندهان نیروی انتظامی نیز وارد عمل شدند و قول دادند تا این پرونده در مسیر قانونی قرار گرفته و براساس قانون و با نگاه برابری ایرانی‌ها و افغانستانی‌ها به آن پرداخته شود.

سخنگوی قوه قضائیه پس از آن در نشستهای هفتگی خود بارها روند رسیدگی به این پرونده را اعلام نمود و اظهار می‌داشت که بدون هیچ نقطه نظری به جرم قاتل ستایش رسیدگی شده و پایان آن هرچه باشد اعلام خواهد شد.

حالا صبح امروز خبری منتر شد مبنی بر اینکه قاتل ستایش قریشی به دو بار اعدام محکوم شده است.

یکی از وکلای پرونده ستایش گفت: قاتل ستایش دختری که چندی پیش به قتل رسیده بود محکوم به دوبار اعدام شده است.

عسگر قاسمی آقباش  اظهار کرد: قاتل به دو بار اعدام از جهت قتل عمد و تجاوز به عنف محکوم شد.

وی افزود: همچنین پرداخت ارش البکاره و جنایت بر میت از دیگر محکومیت‌های قاتل ستایش است.

وکیل مدافع ستایش گفت: این حکم قابل فرجام‌خواهی در دیوان عالی ایران است.

صدور این حکم جدای از اینکه چه سرنوشتی را برای قاتل ستایش و خانواده او رقم خواهد زد، از جهاتی قابل توجه است:

ماجرای ستایش که با غم و اندوهی فراون همراه بود نقطه عطفی شد در پیوست مجدد همدلی دو ملت ایران و افغانستان که این بار نیز با همدلی مسئولین و مقامات جمهوری اسلامی ایران نیز همراه شد و این یعنی همان نگاه انسانی و فراتر از مرزها به یکدیگر.

جدای از نگاه انسانی، صدور این حکم نشان داد که قانون برای همه یکسان است و در نگاه قانونی، ایرانیها و افغانستانیها برابرند و نباید حق مظلومی ضایع شود و ظالم و مجرم آزادانه تحرک داشته باشند.