فیفا: «داکترعبدالله» در انتخابات دیروز خلاف قانون رای داده

  • انتشار: ۲۹ میزان ۱۳۹۷
  • سرویس: انتخابات
  • شناسه مطلب: 48952

به گزارش خبرگزاری اطلس، بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان می‌گوید که داکتر عبدالله رییس اجرایی حکومت وحدت ملی خلاف قانون در انتخابات دیروز رای داده است.

 یوسف رشید رییس اجرایی موسسه انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان (فیفا) امروز(29 میزان) گفته است: “روزگذشته هنگامی داکتر عبدالله برای استفاده از حق رای خود به مرکز رای دهی (لیسه نادریه) مراجعه می‌کند، نامش در فهرست رای دهندگان وجود نداشته؛ ولی با آنهم کارمندان کمیسیون خلاف قانون به او اجازه رای دادن را داده اند.”

آقای رشید این کار را تبعیض آشکار و خلاف قانون انتخابات عنوان کرد.

به گفته او، زمانیکه به سایر کسانی‌که نام شان در فهرست رای دهندگان وجود نداشته اجازه رای دهی داده نشده، اما؛ چرا به آقای عبدالله چنین اجازه داده شده است؛ کمیسیون انتخابات باید در این مورد پاسخگو باشد.

گفته می شود در انتخابات دیروز بسیاری از رای دهندگان از جمله حمیرا حقمل عضو کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی به دلیل نبود نام شان در فهرست رای دهندگان، از حق رای محروم مانده اند.

آقای رشید افزود که کمیسیون انتخابات در مورد تمدید انتخابات با نهادهای ناظر مشوره نکرده و به همین خاطر ناظران انتخاباتی از روند برگزاری روز دوم انتخابات نظارت نکرده اند و گفته می‌شود در برخی مراکز به نامزدان مشخص تقلب گسترده صورت گرفته است.

نهاد فیفا همچنین کمیسیون انتخابات را به ضعف مدیریت متهم کرد و تاکید ورزید که نقض‌های انتخابات دیروز با معذرت خواستن اکتفا نشود و باید کمیسیون به صورت درست پاسخ‌گویی کند.

این در حالی است که کمیسیون انتخابات هیچ گونه ضعف مدیریتی را از سوی رهبری این کمیسیون در انتخابات دیروز نپذیرفته و انتقادهای وارده را مغرضانه خوانده است.