فیفا از وضعیت مبهم انتخابات ابراز نگرانی کرد

  • انتشار: ۶ قوس ۱۳۹۸
  • سرویس: اخبار مهم
  • شناسه مطلب: 71466

فیفا در اعلامیه ای ضمن انتقاد از کارکرد کمیسیون انتخابات، از ادامه وضعیت نامعلوم و تاخیر در اعلام نتایج انتخابات ابراز نگرانی کرد.

در اعلامیه فیفا آمده که تاخیر در اعلام نتایج و ادامه چنین وضعیت نامعلوم، به سود و سلامت انتخابات نیست.

این نهاد وضعیت کنونی را ناشی از مدیریت «متناقض رویدادهای انتخاباتی» توسط کمیسیون مستقل انتخابات عنوان کرد و افزود: حق اعتراض و شکایات برای تیم‌های انتخاباتی محفوظ است؛ اما تصمیم تیم‌های انتخاباتی مبنی بر عدم مشارکت‌شان در روند بازشماری و تفتیش آرا، یک خلای جدی در تامین شفافیت و حضور معنادار ناظرین آنان در تمام مراحل بوده‌است؛ بسته‌ شدن دفاتر ولایتی کمیسیون انتخابات از جانب معترضین راه‌حل برای رسیدگی به اعتراضات تکت‌های انتخاباتی نیست. این روش می‌تواند وضعیت فعلی انتخابات را بغرنج‌تر ساخته و تجربه انتخابات پارلمانی ۱۳۹۷ را یک‌بار دیگر تکرار نماید.

فیفا از معترضان نیز خواست که به اعتراضات‌شان پایان داده و به کمیسیون مستقل انتخابات اجازه دهند تا بازشماری آرا در هفت ولایت باقی‌مانده نیز پایان دهد.

همچنین در این اعلامیه از کمیسیون انتخابات نیز خواسته شده که هرچه عاجل گفتمان تخنیکی‌ را در حضور نهادهای ناظر، سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا و سایر نهادهای بین‌المللی همکار در عرصه انتخابات دایر و به بررسی خواسته‌های معترضین به‌صورت قانونی و اصولی بپردازد.

این نهاد افزوده که از کمیسیون می‌خواهد تا اطلاعات دقیق و کامل را در دسترس نهادها، احزاب سیاسی، تکت‌های انتخاباتی و مردم در خصوص جزییات فرایند‌ها و تصامیم اخیرشان، قرار دهند.

همچنین بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان خطاب به نهادهای امنیتی گفت از دخیل‌شدن نیروهای امنیتی برای مهارنمودن اعتراضات مردمی و مدنی جلوگیری کنند.