فرانسه سفیر خود را از ترکیه فراخواند

  • انتشار: ۴ عقرب ۱۳۹۹
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 96116

خبرگزاری فرانسه گزارش داد که دولت فرانسه در اعتراض به اظهارات اخیر رجب طیب اردوغن رئیس‌جمهور ترکیه علیه همتای فرانسوی‌اش امانوئل ماکرون، سفیر خود در آنکارا را به‌منظور مشورت درباره شرایط موجود فراخوانده است.

یکی از مقامات دفتر ریاست جمهوری فرانسه درباره این تصمیم به خبرگزاری فرانسه گفت: «اظهارات رئیس‌جمهور اردوغان غیرقابل قبول است. زیاده‌روی و بی‌ادبی شیوه درستی نیست. ما از اردوغان می‌خواهیم که سیاست خود را تغییر دهد زیرا این شیوه از هر لحاظ خطرناک است.»

رجب طیب اردوغان در کنگره حزب عدالت و توسعه ترکیه درباره اظهارات ضد اسلامی امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه اظهار داشت: این فرد با اسلام و مسلمانان چه مشکلی دارد؟ او احتیاج به مداوای ذهنی دارد. او هر چند وقت یکبار سر به سر اردوغان می‌گذارد. 

اردوغان ادامه داد: ظاهراً قلعه آزادی و لائیسیته در فرانسه با کشیدن کاریکاتور علیه پیامبرمان به‌دنبال دشمنی با اسلام است. باید این را بدانیم که هر زمان اروپا با اسلام دشمنی داشته در همان زمان با ترکیه نیز دشمنی داشته است. 

رئیس‌جمهور ترکیه همچنین با اشاره به حمله پولیس به مسجدی در برلین گفت: ما در اروپا ذهنیت متعصب را دیده‌ایم. اما این فشارها و حملات، فاشیسم در اروپا را به حد اعلا رسانده است. اروپا با بازگشایی جبهه علیه مسلمانان، پایان خود را رقم می‌زند؛ این بیماری همه اروپا را از درون نابود خواهد کرد.