فارین پالیسی: پنتاگون آمار غیر واقعی از جنگ با داعش ارائه می کند

  • انتشار: ۲۱ دلو ۱۳۹۵
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 17865

مجله “فارین پالیسی” فاش کرد که وزارت دفاع آمریکا “پنتاگون”، خبرهای دروغین با غیر دقیقی درباره شدت و تعداد حمله های هوایی صورت گرفته علیه داعش در عراق، سوریه، افغانستان و لیبی منتشر کرده است.

این مجله در گزارشی به قلم “میکا زینکو”، نوشت “استفان وارن”، سخنگوی عملیات “اراده محکم” در پاسخ به سئوال یک خبرنگار، به بروز برخی اشتباهات محدود در محاسبه حمله ها اذعان کرده و در تعریف حمله گفت: حمله، در اصطلاح یک تعبیر رفتاری و حرکتی است که در موقعیت جغرافیایی مورد نظر انجام می شود.

نویسنده این گزارش تأکید کرد که تحقیقات دقیق و آماری نشان داده اند موارد بسیاری از حمله های هوایی صورت گرفته توسط آمریکا در منابع رسمی و عمومی حساب نشده اند. مثلا حمله هایی که با استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین یا هلیکوپترهای تهاجمی انجام شده اند به حساب نیامده اند.

وی می افزاید در گزارش اخیر سایت “میلیتاری تایمز” آمده است آمارهای منتشر شده درباره حمله های هوایی در افغانستان طی سال گذشته که عدد 615 حمله را نشان می دهد در واقع 43 درصد از تعداد کل حمله هایی را که به واقع صورت گرفته اند، بود به طوری که رسما 1071 حمله ثبت شده است.

بر اساس این گزارش، تعمد در انتشار آماری بسیار کمتر از آنچه که در واقع صورت گرفته است، باعث بروز نوعی ابهام داخلی شده است و همین ابهام باعث خواهد شد که پنتاگون آمار و اطلاعات صحیحی درباره تعداد نیروهای مستقر در منطقه، تعداد بازنشستگان نظامی، خسارت ها و تلفات نیروهای آمریکایی، اعزام نیرو و گروه های مسلح، هزینه ها، قربانیان غیر نظامی و روند پیشروی در سرکوب گروه تروریستی داعش به افکار عمومی ندهد.