غنی: براساس قانون اساسی رییس جمهور افغانستان هستم

  • انتشار: ۲۰ اسد ۱۴۰۱
  • سرویس: تیتر 1سیاست
  • شناسه مطلب: 132242

محمد اشرف غنی، رییس جمهور فراری کشور می‌گوید که براساس قانون هنوز هم رییس جمهور افغانستان است.

غنی پس از نزدیک به یک‌ سال فرارش از کشور، برای نخستین‌ بار با رسانه تازه ایجاد شده ABN، مصاحبه رودررو انجام داده و به برخی از پرسش‌ها پاسخ داده است.

او می‌گوید: «براساس قانون اساسی، رییس جمهور بودم، تا زمانی که مردم افغانستان به‌صورت قانونی قدرت را به کس دیگری واگذار کنند، رییس جمهورم.»

غنی در این مصاحبه که پرچم سه رنگ افغانستان پشت سرش قرار دارد، می‌گوید که هبت‌الله آخوندزاده، رهبر کنونی طالبان اقتدار ملا عمر، رهبر پیشین این گروه را ندارد.

آقای غنی در این گفت‌وگو از زلمی خلیل‌زاد، نماینده پیشین وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان نیز به شدت انتقاد می‌کند و می‌گوید: «با طرح‌ها و کارهای خود همه قشر سیاسی افغانستان را تقسیم کرده بود.»

غنی می‌گوید: «مشکل خلیل‌زاد با من این بود که من افغان و مسلمان بودم و او (خلیلزاد) از افغانیت خود هم انکار کرده و از هویت خود هم.»

آقای غنی در این مصاحبه عبدالله عبدالله، رییس وقت شورای عالی مصالحه ملی را نیز «مسوول عدم تحکیم جمهوریت» معرفی می‌کند.

با فرار اشرف غنی به بیرون از کشور در ۱۵ آگست ۲۰۲۱ طالبان وارد کابل شدند و حکومت او فرو پاشید. این دومین بار است که غنی در مورد سقوط نظام به دست طالبان صحبت می‌کند؛ اما به‌عنوان فرد اول حکومت پیشین هنوز به بسیاری از پرسش‌ها در پیوند به فروپاشی نظام پاسخ نداده است.

توزیع کمک‌های غذایی به بیش از ۲۱ میلیون نفر در افغانستان

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟