عمران خان: مقصر شناختن پاکستان برای شکست آمریکا در افغانستان ناعادلانه است

  • انتشار: ۲۳ سنبله ۱۳۹۸
  • سرویس: اخبار مهم
  • شناسه مطلب: 69095

نخست وزیر پاکستان می گوید که آمریکایی‌ها می‌خواهند ناکامی خود در افغانستان را به گردن پاکستان بیندازند.

نخست وزیر پاکستان در گفتگو با شبکه تلویزیونی «آر.تی» روسیه تاکید کرد که پس از آمدن آمریکا، گروه‌هایی که قبلاً در افغانستان جهادی‌ها نامیده می‌شدند، به تروریست‌ها تبدیل شدند.

او درباره شرکت پاکستان در عملیات ضدتروریسم آمریکا در افغانستان پس از حملات تروریستی 11 سپتامبر سال 2001 گفت: اگر در جنگ پس از یازدهم سپتامبر شرکت نمی‌کردیم، حالا خوشبخت بودیم، زیرا در آن صورت ما به خطرناک‌ترین کشور جهان مبدل نمی‌شدیم، اما ما در آن شرکت کردیم، تکرار می‌کنم که من مخالف آن بودم.

وی افزود: در طول دهه هشتاد آمادگی‌های مجاهدین برای جهاد علیه اتحاد جماهیر شوروی که افغانستان را اشغال کرده بود، جریان داشت، آنها را پاکستان با پول «سی آی ای» آماده می‌ساخت. پس از 10 سال هنگامی که آمریکایی‌ها به افغانستان آمدند، آنجا همان گروه‌هایی بودند که در پاکستان حضور داشتند، اما حالا آنها جهادی‌ها نه بلکه تروریست‌ها بودند. این خیلی متناقض بود، من به این باور بودم که پاکستان باید موضع بی‌طرفی را حفظ کند، زیرا با گرفتن یک طرف، ما این گروه‌ها را مخالف خود می‌سازیم.

عمران خان با اشاره به اینکه پاکستان در این جنگ 70 هزار نفر را از دست داده و به اقتصاد این کشور بیش از 100 میلیارد دلار آسیب رسیده است، گفت: در نتیجه گناه ناکامی آمریکایی‌ها در افغانستان را به عهده ما می‌اندازند. من به این باورم که این یک کار بسیار غیرعادلانه در قبال پاکستان است.