«عمران خان» در دیدار با ترامپ، خواستار از سرگیری مذاکرات امریکا با طالبان شد

  • انتشار: ۲ میزان ۱۳۹۸
  • سرویس: اخبار مهم
  • شناسه مطلب: 69355

عمران خان نخست وزیر پاکستان و دونالد ترامپ، روز گذشته در حاشیه اجلاس عمومی سازمان ملل در نیویورک با یکدیگر دیدار کردند.

عمران خان در این دیدار گفت که ثبات در افغانستان به معنی ثبات در پاکستان است. وی از ترامپ خواست، گفتگوهای صلح با طالبان را از سر گیرد.

نخست وزیر پاکستان پیش از دیدار با دونالد ترامپ، در نشستی به میزبانی شورای روابط خارجی در نیویورک گفته بود که طالبان از گذشته آموخته اند.

او گفته بود‌: احساس می‌کنم که این، طالبانی نیستند که در سال 2001 از سوی ایالات متحده آواره شدند. مسایل تغییر کرده است. واقعیت‌ها تغییر کرده است، آنها آموخته اند. طالبان درک کرده اند که تمامی افغانستان را کنترل کرده نمی‌توانند، حکومت افغانستان می‌داند که نیاز است تا به یک شکلی معامله صلح بوجود آید. باید یک راه حل سیاسی وجود داشته باشد.

در همین حال دونالد ترامپ پس از تقاضای عمران خان مبنی بر از سرگیری گفتگوهای صلح میان امریکا و طالبان، جوابی مشخصی ارائه نکرد اما گفت که حالات را خواهند دید.

صدیق صدیقی سخنگوی ارگ ریاست جمهوری در این باره به رادیو آزادی گفته است که پاکستان اقدامات لازم را برای ایجاد تغییر در عملکرد طالبان انجام نداده است.

او گفت: ما امیدوار هستیم که سر انجام پاکستان به همکار واقعی و معنی دار در منطقه مبدل شود و گروه طالبان و رهبری این گروه را که در خاک پاکستان است، وادار بسازد تا از جنگ دست بکشد. برای مردم و حکومت افغانستان یگانه پیشرفت قطع خشونت و جنگ طالبان است. اگر این کار نشود، ما ادعا کرده نمی‌توانیم که طالبان تغییر کرده اند و یا کدام تغییری دیگر بوجود آمده است.