عمران خان: توافق صلح میان آمریکا و طالبان منجر به «آتش بس» خواهد شد

  • انتشار: ۳۰ جدی ۱۳۹۸
  • سرویس: اخبار مهم
  • شناسه مطلب: 74970
عمران خان

عمران خان، نخست‌ وزیر پاکستان در گفتگو با یک رسانه آلمانی گفت: توافق احتمالی میان آمریکا و طالبان منجر به آتش‌بس در افغانستان خواهد شد.

عمران خان ابراز امیدواری کرد که توافقنامه صلح میان آمریکا و طالبان امضا شده و زمینه برای مذاکرات صلح بین‌الافغانی و توافق صلح فراهم شود.

نخست‌ وزیر پاکستان بیان داشت: تا جایی که من اطلاع دارم آمریکا و طالبان به سوی آتش‌بس می‌روند. امیدوارم مذاکرات آمریکا و طالبان به موفقیت برسد و دولت منتخب افغانستان صلح را در اولویت کاری خود قرار دهد.

قابل ذکر است آمریکا که پیش از این آتش بس را شرط اساسی برای امضای توافقنامه صلح با طالبان عنوان می کرد اکنون تنها روی کاهش خشونت ها توافق کرده است. دولت افغانستان ضمن مخالفت با این طرح اعلام کرده است که کاهش خشونت‌ها معنی دقیق نظامی، حقوقی و جنبه‌ عملی ندارد و آتش‌بس عمومی شرط اساسی روند صلح می‌باشد.

عمران خان، نخست‌ وزیر پاکستان همچنین اضافه کرد: پاکستان از صلح در افغانستان سود می‌برد زیرا افغانستان برای پاکستان یک دهلیز بازرگانی با کشورهای آسیای میانه است؛ امنیت در افغانستان سبب رشد و رونق اقتصادی پاکستان می‌شود.

نخست وزیر پاکستان افزوده است که افغانستان یک کشور مستقل است و در روابط خود با کشورهای جهان مستقلانه عمل می‌کند اما نباید روابط افغانستان و هند به ضرر پاکستان تمام شود.