علی عبدالله صالح: تروریسم فرزند شرعی وهابیت است

  • انتشار: ۶ سرطان ۱۳۹۵
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 14054

پایگاه خبری اخبارالساعه امارات امروز یکشنبه به نقل از علی عبدالله صالح رئیس جمهوری سابق یمن ٬پدیده تروریسم را فرزند شرعی فرقه وهابیت دانست.

وی گفت: بهتر است عربستان یک کشور صادرکننده انرژی هسته ای مسالمت آمیز مانند آلمان باشد تا یک کشور صادرکننده وهابیت.

عبدالله صالح اضافه کرد: تجاوز و دشمنی سعودی ها علیه یمن ٬تجاوز فرقه وهابی های تروریست است و وهابی های تکفیری پیش ازاین نیز به یمن حمله کرده بودند.

رئیس حزب کنگره مردمی یمن که در کنار دیگر گروه های یمنی مقابل تجاوز سعودی ها ایستاده است٬ گروه انصارالله را وارث قانونی حکومت پس از دولت مستعفی و فراری منصورهادی دانست.

وی همچنین با تشکر از دولت مغرب برای خروج از ائتلاف حمله به یمن به رهبری سعودی ها ٬خواستار خروج همه اعضای این ائتلاف از یمن شد.

علی عبدالله صالح در ادامه گفت: ما حتی اگر این جنگ دهها سال هم به طول بیانجامد ٬هرگز برای گفت وگو به ریاض نخواهیم رفت بلکه این سعودی ها هستند که باید برای رسیدن به صلح ٬به کویت، عمان، الجزایر یا سازمان ملل و با مشارکت روسیه و آمریکا بر سر میز مذاکره بنشینند و قطعا هرگز توافقنامه صلحی در ریاض به امضا نخواهد رسید.

وی افزود که با انتخاب آزاد به ریاست حزب کنگره مردمی یمن انتخاب شده نه به دستور پادشاهی یا به امر کشورهای عربی خلیج فارس و هرگز نیز از ریاست این حزب مگر با تصمیم کسانی که او را انتخاب کرده اند کنارگیری نخواهد کرد.

علی عبدالله صالح مجددا تاکید کرد : حزب کنگره ملی هیچ وقت به تنهایی برای گفت وگو با سعودی ها به عربستان نخواهد رفت و اگر آنها خواهان گفت وگو با ما و انصارالله هستند ٬باید به کویت بیایند.

وی افزود: ما دستمان را برای مصالحه دراز می کنیم اما نه به سوی مزدوران ریاض که با مال حرام و علیه حاکمیت و مصالح ملی و کرامت مردمشان اقدام می کنند. سعودی ها به وسیله مزدورانی از ساکنان تعز، این شهر را ویران کرده و همه کمک های مردمی را با نام مردم تعز ٬در بازارهای جده و کشورهای شرق آفریقا به فروش می رسانند.

وی در خصوص هیات ریاض نیز گفت :هیات مزدوران ریاض در گفت وگوهای کویت هرگز برای مذاکره نیامده است بلکه آنان برای به تعطیلی کشاندن این گفت وگوها آمده اند.

رئیس جمهوری سابق یمن افزود که آمریکایی ها در شروع جنگ علیه یمن دست داشتند و با انواع اسلحه و کمک های اطلاعاتی و تدارکاتی از تجاوزعربستان حمایت کردند.

عبدالله صالح در پایان از پناهندگان یمنی در جوامع ریاض، عمان و قاهره خواست که به کشورشان بازگردند و بین مردم خود زندگی کنند.