علم پزشکی ثابت کرده که قلب انسان ها واقعا می شکند!

  • انتشار: ۱۸ ثور ۱۳۹۸
  • سرویس: سلامت
  • شناسه مطلب: 60690

سندرم قلب شکسته دارای علائمی همچون درد قفسه سینه و ضعیف شدن یا تنگی نفس است؛در ابتدا شبیه به حمله قلبی ظاهر شده و تشخیص آن مشکل خواهد بود.

بر اساس گزارش محققان دانشگاه واشنگتن، مرگ به دلیل شکستن قلب تنها در افسانه و داستان اتفاق نمی‌افتد بلکه می‌توان آن را در زندگی واقعی نیز مشاهده کرد.

این عارضه (سندرم قلب شکسته) دارای علائمی همچون درد قفسه سینه و ضعیف شدن یا تنگی نفس است؛در ابتدا شبیه به حمله قلبی ظاهرشده و تشخیص آن مشکل خواهد بود.

علاوه بر موارد ذکرشده، علائمی چون تنش شدید فیزیکی، تنگی نفس و حادثه ترافیکی، یا صدمات ناشی از ضربه عاطفی مانند درگذشت پدر و مادر یا افراد بسیار نزدیک،وقایع یا رفتارهای بد داخلی و خانوادگی مانند طلاق نیز می‌تواند از دیگر علائم سندرم قلب شکسته باشد که تشخیص بیماری را دشوار می‌کند.

علائم ناشی از این سندرم یک اختلال موقت از فعالیت پمپاژ طبیعی خون در یک بخش از قلب را نشان می‌دهد که بسیار شبیه افزایش هورمون استرس است.

به‌ طورمعمول، اثرات این بیماری در روزها و هفته‌های پایانی کوتاه‌ مدت هستند اگرچه مواردی هم دیده‌ شده که اثرات بلند مدت نیز داشته‌اند.

تحقیقات نشان می‌دهد که در این بیماری زنان میانسال بیشتر از مردان آسیب می‌بینند.

زاکری گلدبرگر (Zachary Goldberger) از پژوهشگران پوهنتون واشنگتن علائم این بیماری را به مدت یک هفته موردبررسی قرار داده و معتقد است: « ما به‌ طور معمول زنان میانسال بین سنین ( 60 تا 70 ساله) را می‌بینیم که در اثر از دست دادن عزیز نزدیک خود، به استرس و تنش‌های احساسی یا فیزیکی دچار شده‌اند.»

وی در ادامه توضیحات خود اعلام کرد: «آن‌ها معمولاً دچار درد قفسه سینه و تنگی نفس می‌شوند.

تنها پس‌ از این که گزینه حمله قلبی در اینگونه بیماران رد شود ما می‌توانیم به بررسی علائم سندرم قلب شکسته که در اصلاح علم صحی به آن استرس کاردیومیوپاتی (stress cardiomyopathy) گفته می‌شود،بپردازیم.»

گلدبرگر در پایان توضیحاتش اظهارداشت که «هر چه سن انسان بالاتر برود، نارسایی‌های قلبی افزایش پیدا می‌کند که می‌تواند مسئله را جدی‌تر نشان دهد.»

به نوشته سینا پرس، بر اساس نتایج بدست‌ آمده از این تحقیقات، بیشتر مردم می‌توانند به‌سرعت به ترمیم اثرات سندرم قلب شکسته در خود بپردازند البته موارد نادری نیز وجود دارد که می‌تواند مرگبار باشد.

همچنین عوارض این بیماری می‌تواند شامل نارسایی قلبی،ایجاد مایع در ریه‌ها یا اختلالات ضربان قلب نیز باشد.

منبع:  ibtimes