علمای شیعه خواستار برقراری امنیت برای عزاداران حسینی شدند

  • انتشار: ۲۰ سنبله ۱۳۹۷
  • سرویس: تیتر 2
  • شناسه مطلب: 47246

به گزارش خبرگزاری اطلس به نقل از افغان نیوز،در بیانیه شورای علمای شیعه افغانستان آمده که امام حسین علیه السلام کشتی نجات و چراغ هدایت امت است و نهضت او قیام بر ضد ظلم، بی عدالتی، فساد و خود کامگی می‌باشد؛ از این رو مردم متدین و فهیم افغانستان همه ساله با شور و عشق فراوان از این نهضت بزرگ تجلیل نموده و از پیام نورانی آن جهت رستگاری در دین و دنیای خویش بهره مناسب می‌گیرند.

در بیانیه آمده که امسال نیز با وجود مشکلات و ناامنی‌های فراوان، مردم خداجو و دانای ما بسان سال‌های گذشته این سنت حسنه را انجام خواهند داد.

شورای علمای شیعه افغانستان در این بیانیه خود به نکات ذیل اشاره کرده است:

1-  نهضت حسین ، قیام بر ضد ستم، قساوت، آدم کشی و فساد سیاسی اجتماعی و برای رسیدن امت مسلمه به فوز و فلاح و رستگاری است؛ از این جهت ایجاب می‌نماید که تلاش جدی صورت گیرد تا پیام این نهضت مقدس را درک نموده و در جهت تحقق اهداف آن حرکت نمائیم.

2-  تأمین وحدت اجتماعی و اخوت اسلامی از اهداف برجسته نهضت عاشورا بود؛ از این رو لازم است که عاشقان این نهضت بزرگ، ایام سوگواری را بستر مناسب برای وحدت ملی و اخوت اسلامی بسازند.

3-  عدالت اجتماعی از جان مایه‌های نهضت عاشورا است؛ از این رو در پرتو این نهضت عظیم لازم است که همه ما در جهت تحقق عدالت اجتماعی و رفع تبعیض و بی عدالتی صادقانه و خالصانه تلاش نمائیم.

4- حفظ نظم و انظباط اجتماعی و رعایت حرمت و کرامت انسانی مردم از مقوله‌های اصلی قیام عاشورا است و لذا شایسته نیست که برگزار کنندگان مراسم عزاداری از هیچ طریقی برای مردم ایجاد مزاحمت نمایند.

5-  امسال بیش از هر زمان دیگر حفظ جان و تأمین امنیت عزداران حسینی اهمیت دارد و لذا با تأکید بیشتر از مقامات امنیتی دولت جمهوری اسلامی می‌خواهیم که تأمین امنیت عزاداران و برگزار کنندگان مراسم را جدی بگیرند و از جانب دیگر ایجاب می‌نماید، که هیأت‌های امنا و مسئولین مساجد، حسینیه‌ها و دسته‌ها بیش از هر زمان دیگر هوشیار بوده و خود نیز در این جهت جدی و با برنامه و تدبیر باشند.

6- همانند سال‌های گذشته امسال نیز از مسئولین محترم رسانه‌ها میخواهیم که ضمن نگهداشتن حرمت ایام سوگواری جکر گوشه پیامبر عظیم الشان اسلام، با دعوت از علمای برجسته سنی و شیعه در جهت تبیین اهداف نهضت عدالت طلبانه ی عاشورا، تلاش جدی و مناسب نموده و از پخش و نشر مطالب تحریک آمیز و تفرقه افگنانه در این زمینه خود داری نمایند.

این در حالی است که جلسه سرقوماندانی اعلی قوای مسلح به ریاست محمد اشرف غنی شام روز دوشنبه (19 سنبله) در مرکز سوق و اداره وزارت دفاع ملی برگزار گردید.