عفو بین الملل: فروش سلاح به ائتلاف سعودی باعث کشته شدن هزاران یمنی شده است

  • انتشار: ۵ حمل ۱۳۹۷
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 38669

سازمان عفو بین‌الملل با انتقاد از فروشندگان سلاح به ائتلاف سعودی در جنگ یمن، اعلام کرد این ائتلاف و حوثی‌ها ممکن است مرتکب جنایات جنگی شده باشند. این سازمان می گوید از آغاز این جنگ بیش از 6 هزار نفر جان خود را از دست داده است.

خانم لین معلوف، مدیر پژوهش دفتر منطقه خاورمیانه عفو بین‌الملل، می‌گوید که شواهد گسترده‌ای از فروش غیرمسئولانه جنگ‌افزار به ائتلاف عربی به رهبری عربستان وجود دارد که منجر به کشتارهای گسترده غیرنظامیان در یمن شده‌ است.

به گفته وی، تنها آمریکا و بریتانیا نیستند که به این ائتلاف سلاح فروخته‌اند، بلکه فرانسه، اسپانیا، ایتالیا نیز مشغول فروش میلیاردها دالر سلاح به ائتلاف هستند.

به‌گفته وی فروش این نوع تسلیحات در جنگ یمن نه تنها جان غیرنظامیان را به خطر می‌اندازد، بلکه پیمان جهانی خرید و فروش سلاح را نیز نقض می‌کند.

ائتلاف عربی به رهبری عربستان از سال ۲۰۱۵ نیروهای هوایی و نظامی خود را برای حمایت از دولت یمن در مقابل نیروهای مردمی در یمن به این کشور گسیل کرده‌ است.

گزارش عفو بین‌الملل می‌نویسد که از آن زمان تا کنون حدود هزاران انسان کشته شده‌اند و سازمان ملل وضعیت یمن را بدترین بحران انسانی توصیف کرده‌ است.

عفو بین‌الملل می‌گوید که تاکنون ۳۶ حمله هوایی ائتلاف به گونه‌ای بوده‌ است که به نظر می‌رسد قوانین بین‌المللی حقوق بشر را نقض کرده و باعث کشته شدن ۵۱۳ غیرنظامی شده‌ است که ممکن است در زمره جنایات جنگی باشد.

بنا بر این گزارش، «در مجموع در این جنگ شش هزار نفر کشته شده، ۱۰ هزار زخمی شده‌اند و بیش از ۲۰ میلیون نفر نیاز به کمک‌های انسانی دارند».

این گزارش می‌افزاید که حملات هوایی اوت ۲۰۱۷ و جنوری ۲۰۱۸ نیز نشان می‌دهد که بمب‌های استفاده شده محصول شرکت‌های «لاکهید مارتین» و «رایتئون» آمریکا بوده است.

برای نمونه، این گزارش به بمب‌های ۵۰۰ پوندی «جی‌بی‌یو -۱۲» هدایت‌شونده با لیزر اشاره کرده است که در حملات هوایی استفاده شده‌ است.