عطامحمد نور: ضعف دولت در شمال کشور باعث می شود، صفحات شمال به سوریه دوم مبدل شود

  • انتشار: ۲۸ ثور ۱۳۹۶
  • سرویس: تیتر 2
  • شناسه مطلب: 22703

والی بلخ هشدار داده است که اگر دولت افغانستان به بهبود وضعیت امنیتی ولایت های شمالی توجه نکند، صفحات شمال کشور به “سوریه دوم” مبدل خواهد شد.

عطا محمد نور در مراسمی به مناسبت یادبود از محمد رسول محسنی، رییس پیشین شورای ولایتی بغلان، بدون اشاره به کشور مشخصی گفت که شماری از کشورهای منطقه و جهان از گروه‌های تندرو و تروریست در شمال کشور حمایت می کنند.

آقای نور با انتقاد از رهبران حکومت وحدت ملی گفت که حکومت برای مهار کردن جنگ کنونی برنامه ندارد.

او تاکید کرد که گروه‌های هراس‌افگن در شمال کشور بیش از هر زمان دیگر مجهز شده‌اند و حکومت وحدت ملی برنامه‌ی درست برای کنترل جنگ روی دست ندارد.

نور بیان داشت: «به یاد داشته باشید اگر دولت توجه نکند شمال افغانستان به سوریه‌ی دوم تبدیل می‌شود و گروه‌های تروریست جنگ شیعه و سنی را راه می‌اندازد، و بنام طالب و داعش از مردم قربانی می‌‌گیرد.»

آقای نور در این مراسم گفت که جنگ کنونی شمال افغانستان، جنگ نیابتی کشورهای مختلف است و به گفتۀ وی دولت نیز در مدیریت این وضعیت، ناتوانی می کند.

وی گفت:«ما در دو محور چند بعُدی جنگ و رقابت‌های سیاسی قرار داریم اما این را بدانید که زانوی جمعیت را کسی خم کرده نمی‌تواند.»

در چند سال اخیر ولایت های شمالی افغانستان که از امنیت نسبی برخوردار بودند به صحنۀ شورشگری مرگبار طالبان و سایر گروه های تندرو مبدل شده است.

آقای نور گفت که جنگ کنونی در شمال افغانستان تنها از مردم این مناطق قربانی می‌گیرد و به گفتۀ وی دولت نیز برای پایان بخشیدن به این جنگ، برنامۀ موثر ندارد.