عضو مجلس سنا: آمریکا به تعهداتش در قبال افغانستان عمل نکرده است

  • انتشار: ۶ سرطان ۱۳۹۶
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 24940

محمد آصف صدیقی، معاون دوم مجلس سنا می گوید که آمریکا تعهداتش را در برابر افغانستان عملی نکرده و بسیاری از موارد پیمان امنیتی را نقض کرده که این کار سبب ادامه و گسترش جنگ در کشور شده است.

پس از سقوط رژیم طالبان و حضور امریکا در افغانستان، انتظارها بر این بود که افغانستان ثبات را تجربه خواهد کرد اما با ادامۀ جنگ چندین ساله نظامیان خارجی و افغان دامنه نا امنی ها گسترش یافت.

به گزارش اطلس به نقل از آریانا نیوز؛ محمد آصف صدیقی عضو مجلس سنا می گوید که راهبرد آمریکا در برابر گروه های تروریستی در افغانستان ناکام بوده و اگر پیمان امنیتی به گونۀ جدی و واقعی آن عملی نشود، بحران امنیتی در کشور شدت خواهد یافت.

وی می گوید، “آمریکا در جنگ افغانستان کامیاب نبوده و سیاست های دوگانه این کشور در برابر افغانستان مردم را نسبت به این کشور بی اعتماد ساخته است، اگر آمریکا فشارهای لازم را بر پاکستان برای دست کشیدن از حمایت هراس افگنی وارد می کرد و نیز نظامیان افغان را به گونه کامل تجهیز می کرد، افغانستان به ثبات و صلح می رسید.”

در همین حال اعضای شورای ملی تاکید می ورزند که هدف اصلی امضای پیمان امنیتی با امریکا آمدن صلح و ثبات درکشور بود، که متاسفانه این کار عملی نشد.

فکوری بهشتی، عضو مجلس نمایندگان ولایت بامیان می گوید، “تمام معاهدات جهانی با آمریکا امضا شد و هدف تامین امنیت بود، اما متاسفانه بحران امنیتی که حاکم است، عدم همکاری های راستین جامعه جهانی با افغانستان است که با  افغانستان صادقانه تلاش نکردند.”

این گفته ها در حالی ابراز می شوند، که نظامیان افغان درگیر نبردهای سخت با بیش از بیست گروه هراس افگن است و اگر دراین راستا افغانستان حمایت قوی نشود، پدیده هراس افگنی دامن گیر بسیاری از کشور ها خواهد شد.